Filipides nie był pierwszym maratończykiem – był nim Żyd!

0

Pewien izraelski portal postanowił uświadomić wszystkim, którzy o tym jeszcze nie wiedzą, że pierwszym maratończykiem w historii nie był grecki Filipides (żołnierz-goniec, który niósł szczęśliwą wiadomość greckiego zwycięstwa nad Persami w bitwie pod Maratonem). Powołując się na informacje zawarte w Biblii – przekonują, że przed Grekami dokonał tego pewien Izraelita.

 

Prorok Samuel wspomina bitwę pomiędzy Izraelitami i Filistynami, która w przeciwieństwie do greckiego zwycięstwa, nie kończy się dobrze: ” Filistyni stoczyli bitwę i zwyciężyli Izraelitów, tak że uciekł każdy do swego namiotu. Klęska to była bardzo wielka. Zginęło bowiem trzydzieści tysięcy piechoty izraelskiej.” (1Sam 4,10)

Gorsza jednak niż ogromna strata w postaci wielu zabitych – była śmierć dowódców i zabranie Arki Przymierza: „Arka Boża została zabrana, a dwaj synowie Helego, Chofni i Pinchas, polegli.” (1Sam 4,11)  Jeden z żołnierzy postanowił donieść o tym i jak to opisuje Biblia: „Pewien człowiek – Beniaminita – uciekł z pola walki i dotarł jeszcze w tym samym dniu do Szilo. Ubranie miał podarte, a głowę pokrytą ziemią.” (1 Sam 4,12).

3000 lat później – w 1968 roku, Yosef Yekutieli, założyciel Izraelskiego Komitetu Olimpijskiego, zmierzył trasę, którą najprawdopodobniej biegł  “Beniaminita”. Yosef  był zaskoczony kiedy okazało się, że trasa którą biegł goniec miała 42 km długości – tyle ile obecne maratony.

 

Komentarze Facebook