Filipides nie był pierwszym maratończykiem – był nim Żyd!

0

 

Biegacze pochodzenia żydowskiego

Mimo tych religijnych źródeł nie możemy być do końca pewni ich historycznego potwierdzenia, tak samo jak wszelkich innych legend dotyczących historii maratonu, jego prekursorów oraz np. wątpliwej uczciwości Spiridona Luisa, który w opinii wielu nie był pierwszy zwycięzcą nowożytnego maratonu, ale jednym z największych oszustów wszech czasów.

Pomimo rodzących się wciąż nowych legend, a wraz z nimi wątpliwości, warto przy tej okazji zwrócić uwagę na wielu biegaczy o żydowskich korzeniach, którzy zapisali się na kartach sportowej historii. Wśród nich m.in. najsłynniejsza polska biegaczka Irena Szewińska (Kirszenstein).

 

Laurence E. ” Lon ” Myers

Żydowsko- amerykański lekkoatleta, najlepszy biegacz na ćwierć-mili z XIX wieku – jako pierwszy złamał granicę 50 sekund i był posiadaczem rekordów świata na wszystkich dystansach od 50 metrów do kilometra.

 

Abel Richard Kiviat 

Amerykański lekkoatkleta pochodzenia żydowskiego, średniodystansowiec, dwukrotny medalista olimpijski. Pobił rekord świata na 1500 metrów – trzy razy w 1912 roku . W tym samym roku był w drużynie na Igrzyskach w Sztokholmie zdobywając złoto w biegu na 3000 m (bieg drużynowy) i srebro na 1500 m.

 

Alvah T. Meyer

Żydowsko- amerykański sprinter, na Igrzyskach w Sztokholmie zdobył srebro w biegu na 100m.

 

Harold Abrahams

Brytyjski lekkoatleta -uwieczniony w filmie “Rydwany ognia”, zdobył złoto w sprincie na 100 m na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 1924 roku  i srebro jako członek sztafety 4x100m. Brytyjska sztafeta została pokonana przez  amerykański zespół, który posiadał w składzie Louisa “Pinky” Clarke, żydowsko- amerykańskiego biegacza. Sztafeta z udziałem Clarke ustanowiła w półfinale rekord świata wynoszący 41 sekund .

 

Elias Katz 

Żydowsko- fiński biegacz, startował na Igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 zarówno w biegu na 3000 m (bieg zespołowy), w którym zdobył złoto, jak i w biegu na 3000m z przeszkodami, gdzie zdobył srebrny medal.

 

Fanny (“Bobbie”) Rosenfeld 

Kanadyjska lekkoatletka żydowskiego pochodzenia. Na Igrzyskach Olimpijskich w Amsterdamie w 1928 roku zdobyła złoto w sztafecie 4x100m oraz srebro w biegu na 100m.

 

Sam Stoller 

Żydowsko- amerykański sprinter oraz skoczek w dal. Wyrównał rekord świata na 60 jardów w 1936 roku. Jest najbardziej znany  z sytuacji jego wykluczenia z amerykańskiej sztafety 4×100 podczas Igrzysk Olimpijskich w 1936 w Berlinie. Miało to uspokoić Hitlera, który obawiał się, że sztafeta z udziałem biegacza żydowskiego pochodzenia może zdobyć złoto olimpijskie.

 

Maria Leontyavna Itkina 

Żydowsko- rosyjska lekkoatletka, która ustanowiła wiele rekordów w tym na 60m, 100m , 400m i innych dystansach w latach 60-tych.

 

Gerry Ashworth 

Żydowsko- amerykański lekkoatleta z Massachusetts, zdobył złoto w sztafecie 4x100m na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w 1964. Wyrównał także rekord świata na 60 jardów.

 

Ödön Bodor

Biegacz żydowsko- węgierski, zdobył brązowy medal wraz ze swoim zespołem na Igrzyskach Olimpisjkich w Londynie w 1908r w sztafecie olimpijskiej 200-200-400-800.

 

Deena Michelle Kastor

Żydowsko- amerykańska biegaczka długodystansowa, która posiada rekordy USA kobiet w maratonie, półmaratonie, 15km i 5km. Zdobyła brązowy medal w maratonie na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

 

Żanna Pintusevich -Block

Żydowsko- ukraińska zawodniczka, wielokrotna mistrzyni Europy i Świata na 100m i 200m w latach 1994-2003.

 

Irena Szewińska

Polsko-żydowska biegaczka – multimedalistka Igrzysk Olimpijskich oraz Mistrzostw Europy w konkurencjach sprinterskich oraz skoku w dal. Pierwsza kobieta, która pobiegła na 400m poniżej 50 sekund.

 

 

Źródło:      www.haaretz.com

Komentarze Facebook