Haile Gebrselassie pokonany przez astmę – Great Scottish Run 2014

0
fot.demotix.com

Gwiazdy filmu, Olimpijczycy, wiele osób z show businessu, czołowi biegacze długodystansowi oraz amatorzy wzięli w niedzielę udział w półmaratonie i biegu na 10km w ramach Bank of Scotland Great Scottish Run w Glasgow. W sumie na starcie stanęło około 30000 zawodników. 

Na dystansie półmaratońskim zwyciężył reprezentant RPA – Stephen Mokoka z czasem 1:01:25. Miejsce drugie dla Stephena Chemlany z Kenii 1:01:32. 2 sekundy za nim przybiegł trzeci na mecie Kenijczyk Mark Kiptoo (1:01:34).

 

Stephen Mokoka - tegoroczny triumfator Great Scotish Run. fot.galleonnews.com
Stephen Mokoka – tegoroczny triumfator Great Scotish Run. fot.galleonnews.com

 

W rywalizacji pań triumfowała Kenijka – Edna Kiplagat (1:07:57). Druga na mecie zameldowała się Caroline Kilel (Kenia) z czasem 1:08:53. Miejsce trzecie dla Etiopki – Tiki Gelany (1:10:37)

Edna zapowiedziała walkę o zwycięstwo również w przyszłym roku, jednocześnie chwaląc obecną szybką trasę z niewielkimi przewyższeniami.

W damskiej rywalizacji na 10km zwyciężyła Brytyjka – Sean Fontana ze świetnym wynikiem 31:03.

 

Haile Gebrselassie triumfował w zeszłym roku. W tym roku astma niestety wykluczyła go z rywalizacji. fot. www.wearematerial.co.uk
Haile Gebrselassie triumfował w zeszłym roku. W tym roku astma niestety wykluczyła go z rywalizacji. fot. www.wearematerial.co.uk

 

Niestety rywalizacji w półmaratonie nie ukończył ubiegłoroczny zwycięzca, legendarny Etiopczyk – Haile Gebrselassie, który był zmuszony wycofać się około 5km z powodu ataku astmy. Warto dodać, że ten słynny 41 letni biegacz już kilkakrotnie w swojej karierze miał z tego powodu problemy – m.in. był zmuszony schodzić z trasy z powodu ataku astmy (np. Berlin Marathon 2011) lub wręcz rezygnować ze startu – taka sytuacja miała miejsce przed Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie, na które Haile w ogóle nie pojechał ze względu na duże zanieczyszczenie powietrza w stolicy Chin. Astma wykluczyła go też z tegorocznej walki o rekord świata w kategorii M40 podczas maratonu w Hamburgu.

 

fot. greatscottishrun.com
Great Scottish Run to bardzo prestiżowy bieg. Niestety tym razem pechowy dla byłego rekordzisty świata. fot. greatscottishrun.com

 

Jak widać tego typu dolegliwości dotykają nawet najlepszych sportowców i potrafią skutecznie pokrzyżować plany startowe. Więcej na temat biegania z astmą dowiesz się w naszym specjalnym artykule na ten temat.

Komentarze Facebook