Jabra Sport Pulse – test słuchawek bezprzewodowych z pomiarem tętna w uchu

0
Wygodne, praktyczne i multifunkcjonalne - Jabra Sport Pulse

Zabierając się do tego testu miałam mieszane odczucia, no bo jak to – słuchawki z wbudowanym monitorem tętna? Pewnie kolejny przesadzony gadżet – pomyślałam.  Od razu muszę powiedzieć, że sama bardzo rzadko korzystam ze słuchawek do biegania, głównie z tego powodu, że bardziej zależy mi na kontroli mojego treningu pod względem tętna i dystansu, więc gdy zabiorę ze sobą na trening pulsometr z paskiem i miałabym do tego zabrać smartfona ze słuchawkami czułabym się przeładowana elektroniką. Postanowiłam jednak przetestować ten cud biegowej techniki – słuchawki Jabra Sport Pulse. Tak – cud to dobre określenie, bo gdyby mi ktoś kilkanaście lat temu powiedział, że słuchawki (do tego bezprzewodowe) mogą wspomagać trening sportowy – nie uwierzyłabym. 

 

Wygląd i wykonanie

Zestaw Jabra Sport Pulse składa się ze słuchawek oraz zestawu zaczepów Ear wing oraz wkładek do uszu, które pozwalają doskonale dopasować słuchawkę do każdego wymiaru ucha, tak aby przypadkiem nie wypadała podczas treningu. Dla mnie znakomicie sprawdziły się zaczepy wielkości M oraz wkładki wielkości S – przez wszystkie treningi słuchawki ani razu nie wysunęły mi się z uszu. Dodatkowo obecne w zestawie zaciski do przewodów pomogły skrócić (i tak dość krótki) przewód słuchwek, tak aby nie “dyndał” zbyt mocno podczas biegu. Zestaw jest więc bardzo funkcjonalny.

W zestawie ze słuchawkami mamy do wyboru wiele rozmiarów końcówek - dla jak najlepszego dopasowania
W zestawie ze słuchawkami mamy do wyboru wiele rozmiarów końcówek – dla jak najlepszego dopasowania

Słuchawki Jabra Sport Pulse są bezprzewodowe co akurat mi się bardzo spodobało, zawsze denerwowało mnie rozplątywanie kabelków łaczących słuchawki ze smartphonem przed każdym treningiem, a jako że biegam zawsze uczesana w dość długi kucyk – niejednokrotnie miałam włosy splątane z przewodami słuchawek. Tu takie problemy nie istnieją.

Słuchawki te są niezykle odporne na pot i złe warunki pogodowe. Są zgodne z wymogami określonymi przez Armię Stanów Zjednoczonych w odniesieniu do odporności na deszcz, wstrząsy, piasek i pył – można więc bez obawy o ich zniszczenie stosować je w każdych warunkach pogodowych.

 

IMG_3853

 

Jakość dźwięku

Jako, że ekspertem od jakości dżwięku nie jestem, nie będę się szczegółowo rozwodzić nad tą cechą. Dla mnie jako dla przeciętnej osoby korzystającej ze słuchawek dźwięk z Jabra Sport Pulse był bardzo dobrej jakości. Dla bardziej dociekliwych – producent określą to jako jakość sygnowaną znakiem Dolby.

 

Pomiar tętna w uchu? Jak to działa?

Pomiat tętna w uchu nie jest rzeczą nową, stosowany jest od dawna w diagnostyce szpitalnej – pomiar pulsu odbywa się zazwyczaj poprzez klips nakładany na palec, płatek nosa lub właśnie na płatek ucha. Czujniki w postaci klipsów na ucho są też czasem stosowane do pomiaru tętna na siłowniach. Taki pomiar jest więc używany już nie od dziś, a wielu uważa, że pomiar tętna w uchu jest często bardziej miarodajny niż analogiczny odczytany przez urządzenia do pomiaru tętna na nadgarstku. Ja widzę tutaj jeszcze taki plus tego, że nie muszę się użerać z paskiem do tętna na klatkę piersiową, pod którym niejednokrotnie (zwłaszcza w upały) miałam skórę odparzoną lub wręcz zdartą.

 

Dokładność pomiaru tętna przez słuchawki

Tutaj dochodzimy do aspektu, który wydawał mi się najbardziej warty sprawdzenia. Jako, że zawsze do pomiaru tętna używam pulsometru z paskiem postanowiłam sprawdzić dokładność wskazań słuchawek biegając i mierząc parametry mojego wysiłku zarówno pulsometrem jak i słuchawkami Jabra Sport Pulse. Już przed pierwszym treningiem, gdy testowałam je w domu zauważyłam, że to naprawdę działa – w porównaniu z paskiem na klatkę piersiową wskazania były praktycznie identyczne (+/- 2 uderzenia serca). Podczas treningu wahania były nieznaczne wyższe (max 5 uderzeń). Warto też pamiętać o naładowaniu słuchawek przed treningiem gdyż ze słabiej naładowaną baterią wskazania tętna mogą być przekłamane. Bateria słuchawek jest jednak w stanie wytrzymać aż 5 godzin działania przy włączonej muzyce.

 

Dane z zakończonego treningu w Jabra Sport Pulse
Dane z zakończonego treningu w Jabra Sport Pulse

 

Aplikacja Jabra Sport Life – analiza Twojego treningu

Ze słuchawkami Jabra współpracuje specjalna aplikacja Jabra Sport Life, która pozwala nam dokonywać pomiarów wielu parametrów podczas treningu, a po nim daje nam możliwość dokładnej jego analizy na wykresach. Oprócz parametrów takich jak czas i odległość, możemy podczas treningu obserwować na ekranie telefonu takie parametry jak: aktualne i średnie tempo biegu, średnie tętno, ilość spalonych kalorii, kadencję (ilość kroków na minutę), prędkość, a nawet ile energii w baterii nam pozostało. Możemy także dostosować odpowiedni panel widoku do naszych potrzeb – mniej lub bardziej rozbudowany.

Gdy wychodzimy na trening – możemy wybrać rodzaj treningu lub cel jaki mamy zamiar wykonać. Przykładowo zwykłe wybieganie możemy wykonywać na opcji “Just track me”, ale możemy też wybrać cel: pokonać określony dystans, spalić pewną ilość kalorii, utrzymać założoną prędkość, biegać tylko w jednej strefie tętna np. optymalnej do spalenia tłuszczu czy ustawić sobie trening interwałowy.

W trakcie treningu możemy otrzymywać przez słuchawki komunikaty głosowe dotyczące danych: pokonanego dystansu, czasu, aktualnego tętna i tempa, kadencji, prędkości odcinka oraz wielu innych. Ilość odczytywanych danych wybieramy w menu sami.

Dodatkowo – aplikacja ta przydaje się bardzo do analizy treningu już w domu. Możemy przeanalizować zmiany poszczególnych danych (np. tętno, tempo czy kadencja) na wykresach. Poniższy obrazek pokazuje przykładowe wykresy kadencji oraz zmian tętna podczas trwania treningu. Wykresy pokażą nam także zmiany tempa biegu, prędkości czy przewyższenia.

wykresy

Analizie możemy poddać także czas jaki spędziliśmy w danej strefie tętna podczas trwania całego treningu oraz w zanalizować na mapce trasy, w którym miejscu następowały dane strefy (widoczne jest to na obrazkach poniżej).

Dzięki Jabra Sport Life możemy usystematyzować nasze osiągnięcia np. jaki najdłuższy dystans pokonaliśmy, jaki był nasz najlepszy czas na 5, 10 czy 15km, jakim tempem najszybciej biegliśmy odnośnie tego tygodnia, miesiąca czy roku. W tych samych okresach czasu mamy podsumowania naszych wszystkich aktywności.

Treningi możemy jednak analizować jedynie przez aplikację telefoniczną – gdyż Jabra Sport Life nie ma analogicznego programu do analizy na komputery jak np. powszechnie używane Endomondo. Trening z aplikacji można natomiast zgrać do pliku csv lub wysłać mailem z podstawowymi danymi i mapką trasy treningu.

5

 

Przetestuj swoją kondycję

Słuchawki z wbudowanym pomiarem tętna oraz aplikacja Jabra Sport Life z wpisanymi danymi dotyczącymi naszego organizmu dają nam możliwość przeprowadzenia różnych fitness testów m.in. ortostatycznego testu tętna. Mierząc tętno spoczynkowe możemy więc skontrolować czy nasz organizm nie jest przypadkiem przemęczony lub przetrenowany.

Od teraz koniec poskręcanych kabli
Od teraz koniec poskręcanych kabli

Multizadaniowość

Słuchawki Jabra sport Pulse są na tyle praktyczne, że dla osób, które słuchają namiętnie muzyki podczas treningów mogą zastąpić bieganie z innymi elektronicznymi przyrządami. Dzięki nim i aplikacji do nich dopasowanej – słuchając ulubionej muzyki, możemy wykonać dobry jakościowo trening i potem dokładnie go przeanalizować. Jeśli komuś jednak bardzo zależy na dokładności wskazań treningu, to może się nieco zawieść gdyż GPSy w telefonie często gubią zasięg (mój niestety tak ma), a przez to wspaniale wykonany trening z dokładnym pomiarem tętna mocno się przekłamuje. Poza tą niedogodnością wynikającą raczej z niedoskonałości GPSu w telefonie – do słuchawek nie mam żadnych zastrzeżeń.

Cena Jabra Sport Pulse jest może dość wysoka, bo słuchawki kosztują 799zł, ale jeśli w połączeniu z telefonem mogą nam zastąpić zegarek z GPS i pulsometrem, a do tego swoją muzyczną funkcję spełniają perfekcyjnie – to w mojej ocenie są warte swojej ceny.

Komentarze Facebook
PRZEGLĄD RECENZJI
Moja ogólna ocena
8
Poprzedni artykułAkcja charytatywna „Biegnę dla Mateusza”!
Następny artykułDiamentowa Liga – Mo Farah znowu najszybszy na świecie!
Aleksandra Peisert
Bieganie trenuje od 12 roku życia. Za czasów juniorskich biegaczka średnio i długodystansowa (startująca pod panieńskim nazwiskiem Nowak), kilkukrotna medalistka Mistrzostw Polski, oraz uczestniczka ME i MŚ juniorów. Obecnie trenuje pod półmaratony i maratony. Zwyciężała w niezliczonej ilości biegów, uparta I zacięta - w bieganiu najbardziej lubi rywalizację. Jej aktualne rekordy życiowe to: maraton - 3:07:03, półmaraton - 1:21:50, 10km - 36:41.