Jak biegać bezpiecznie?

0Jest wiele sposobów na to aby biegacz stał się widoczny w ciemności:

– postawmy na jasne odblaskowe ubranie biegowe, które sprawi, ze nie tylko za miastem, ale nawet w mieście przebiegając przez ulicę będziemy dobrze widoczni dla samochodów, nawet jeśli nie lubisz tego typu jaskrawej odzieży – w tym przypadku odłóż nawyki modowe na bok i postaw na bezpieczeństwo

– gdy mamy ciemny strój biegowy – skorzystajmy z odblaskowych kamizelek, które można kupić w wielu sklepach sportowych

– przydatne okażą się także specjalne odblaskowe opaski na nogi lub ręce, niektóre mają nawet funkcję migającego świecenia przypominającego lampkę rowerową,

– biegając w ciemności możemy także sobie ułatwić widoczność i korzystać ze specjalnych lamp czołowych.

 

Przebiegając prze ulicę

To, że nie można przekraczać drogi na czerwonym świetle wie nawet przedszkolak, jednak jak widać na wielu ulicach miast – biegacze są jakby grupą “poza prawem”. Przebieganie na czerwonym świetle możemy przypłacić mandatem lub nawet kalectwem czy śmiercią. Mamy jednak pełną świadomość tego, że w Polsce jak to w Polsce, nie zawsze wszystko działa jak należy i bywają miejsca gdzie jest długa kilometrowa prosta, ani jednego samochodu i przejście dla pieszych z zapalonym czerwonym światłem. Taka sytuacja może być denerwująca, zwłaszcza dla biegacza, który musi bezpodstawnie spauzować swój trening. W takiej sytuacji nie będziemy Wam podpowiadać co robić – zdajemy się na Wasz rozsądek, spryt i umiejętność oceny odległości.

Gdy przebiegamy przez drogę poza przejściem dla pieszych – uważnie spójrzmy z obie strony czy nic nam nie grozi.

 

Muzyka na treningu? Pamiętaj, że może to być niebezpieczne! / fot. www.healthgauge.com
Muzyka na treningu? Pamiętaj, że może to być niebezpieczne! / fot. www.healthgauge.com

 

Bieganie z muzyką?

Jeśli tylko możesz – zrezygnuj ze słuchania muzyki na treningu gdy biegasz na dworze. Słuchawki z muzyką powodują, że nie słyszysz odgłosów samochodów, rowerów, sygnałów zmiany pogody (np. nadchodzącej burzy) czy nawet kroków osoby, która biegnie za Tobą.

Wielu biegaczy nie wyobraża sobie jednak treningu bez motywującej muzyki, jednak warto z powodów bezpieczeństwa zrezygnować z tego rytuału zwłaszcza tam, gdzie znajduje się sporo innych współuczestników ruchu lub gdy biegamy na terenach o wątpliwym bezpieczeństwie.

Słuchanie muzyki zostaw sobie na treningi na bieżni mechanicznej lub na okres rozgrzewki w domu. Na treningu staraj się rozkoszować odgłosami przyrody lub przyjemną rozmową z biegowym kompanem. Jeśli słuchasz muzyki na każdym treningu – postaraj się choć raz pobiec bez niej, a zobaczysz jak wiele można zyskać gdy wsłuchujesz się tylko w swoje wewnętrzne głosy.

Gdy jednak mimo wszelkich ostrzeżeń nadal sądzisz, że nie dasz rady biegać bez muzyki – zawsze biegaj tylko z jedną słuchawką włożoną do ucha, a drugie ucho miej wolne aby móc usłyszeć odgłosy otaczającego Cię świata.

 

Telefon, kontakt, identyfikacja biegacza

Gdy jest taka możliwość – na dłuższe treningi zabieraj telefon aby w razie potrzeby zadzwonić po pomoc. W telefonie warto mieć zestaw kontaktów ICE (ang. In Case of Emergency, tłum. w nagłym wypadku), czyli osoby do których miałby zadzwonić ratownik pogotowia z razie nagłego wypadku – takie kontakty należy zapisać w telefonie np. ICE1 lub po prostu ICE – TOMEK. Takie dodatkowe zabezpieczenie pozwala ratownikom sprawniej uzyskać informację o ewentualnych chorobach lub przyjmowanych lekach oraz powiadomić w razie nieszczęśliwego zdarzenia.

Inną formą zabezpieczenia, gdy telefon nie towarzyszy nam w trakcie treningu jest stosowanie zamiennych form identyfikacji biegacza. Istnieją specjalne bransoletki lub karty, na których można umieścić wszystkie niezbędne dane, ale można też wykonać samodzielnie kartkę identyfikacyjną, laminować nawet zwykłą taśmą klejącą i umieścić ją np. w kieszonce spodenek.

 

Przywiązywana do buta opaska z informacjami identyfikacyjnymi / fot. ashanddiz.com
Przywiązywana do buta opaska z informacjami identyfikacyjnymi / fot. ashanddiz.com

 

Komentarze Facebook