Ochrona przed Słońcem
- Aby nie narażać swojej skóry na szkodliwe działanie promieni UV należy stosować specjalne filtry do opalania.
- Niezbędna jest również przewiewna czapeczka z daszkiem
- Choć zazwyczaj kolor stroju biegowego nie ma znaczenia – w przypadku upałów ma. Lepiej wtedy zakładać jasne rzeczy, które pochłaniają mniej światła. I tak będzie gorąco, ale nie aż tak.
- Koszulka powinna być “oddychająca” i przede wszystkim luźna. Może masz taką, która wydaje Ci się o rozmiar za duża – na upał będzie jak znalazł, ponieważ jej falowanie podczas biegu umożliwi dodatkową wentylację
- Jeśli to możliwe biegaj w terenie zacienionym np. w lesie czy parku. Dobrym rozwiązaniem jest też bieganie blisko jakiś akwenów wodnych, przy których jest zawsze nieco chłodniej
Problemy sercowe, astma, nadciśnienie? Bądź ostrożny!
Jeżeli masz jakiekolwiek dolegliwości, które wzmagają się pod wpływem wysokiej temperatury, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, a w przypadku bardzo dużych upałów – zrezygnuj z treningów. Twoje zdrowie jest najważniejsze!
Modyfikacja planu treningowego i stopniowa adaptacja
Jeśli do tej pory biegałeś w dość komfortowych temperaturach, rzędu kilkunastu stopni – nagły przypływ zwrotnikowego powietrza znad Sahary może być dla Ciebie szokiem. Z tego też powodu warto rozważyć ewentualność zmiany środków treningowych lub zmniejszyć objętość swoich najbliższych biegów. Konsekwencja w trenowaniu to bardzo ważna rzecz, ale nie kosztem zdrowia i o tym trzeba pamiętać. Wyobraź sobie sytuację, że masz zaplanowany danego dnia 12km bieg ciągły w II zakresie, a na dworze panuje niemiłosierny skwar. Oczywiście jesteś wzorem konsekwencji i upartości więc po trupach, ale realizujesz go ledwo utrzymując zakładaną prędkość. Wracasz do domu i jesteś wypompowany, ale zadowolony. Następnego dnia robisz swoje zwykłe OWB1 i co się okazuje? Ledwo dajesz radę biec, bo wczorajszy trening był jak zawody. W kolejnych dniach zmęczenie się kumuluje, a efektywność Twoich treningów spada. I co, warto było od razu iść po bandzie będąc nieodpowiednio zaadaptowanym do wysokich temperatur? Na pewno nie warto, dlatego w czasie upałów dobrze jest tak modyfikować swoje plany treningowe aby pomimo trudnych warunków termicznych nie pozbawiły nas one energii na kolejne dni. I rzecz najważniejsza – do upału przyzwyczajamy się stopniowo, bo w końcu… taki mamy klimat, że pory roku ciągle się zmieniają i wciąż trzeba się przestawiać na różne temperatury.
CZYTAJ NA NASTĘPNEJ STRONIE –>