Jak wybrać idealne buty do biegania?

0
buty do bieganie jak dobrać

Czy idealne buty do biegania rzeczywiście istnieją? Jeśli także poszukujesz najlepszej pary dla siebie, sprawdź, na co zwrócić szczególną uwagę!

W sklepach znajdziemy buty do biegania w wielu różnych wariantach do wyboru. Z doborem odpowiedniej pary dla siebie najwięcej problemów mają początkujący biegacze. Podpowiadamy, na co warto patrzeć w trakcie zakupów!

Buty idealne – jak skrojone na miarę


Przy poszukiwaniu odpowiedniego obuwia do biegania musimy zdać sobie sprawę z tego, że każdy z nas ma nieco inną stopę. Wobec tego wyszukanie odpowiedniego modelu może nastręczać tak dużo trudności.

Dobre buty do biegania powinny być jak skrojone na miarę, czyli powinny pasować idealnie do stóp biegacza. O czym warto pamiętać podczas ich poszukiwania?

• Właściwy rozmiar

Idealne buty do biegania powinny przede wszystkim posiadać właściwy rozmiar, czyli powinny odpowiadać długości i szerokości stopy biegacza.

Zarówno za mały, jak i za duży rozmiar nie są wskazane – buty powinny być perfekcyjnie dopasowane, czyli nie mogą uciskać stopy i pozwalać na jej wysuwanie się z obuwia podczas biegu.

Pamiętajmy o tym, że każda marka oferująca obuwie biegowe ma nieco inną rozmiarówkę. Rozmiary mogą różnić się również pomiędzy poszczególnymi modelami danej marki.

• Dopasowane do typu stopy

Podczas zakupu butów do biegania możemy spotkać się z określeniem trzech różnych typów stóp w zależności od tego, jak układają się one na podłożu podczas biegu.

Stopa pronująca jest najczęściej spotykana. W trakcie biegu stopa układa się do wewnątrz. Stopa supinująca to taka, w której ciężkość rozkładana jest na zewnętrznej krawędzi stopy. Z kolei stopa neutralna to taka, w której ciężar ciała jest równomiernie rozłożony na całej stopie.

Dobór odpowiednich butów biegowych to rodzaju stopy pozwala na poprawę komfortu oraz bezpieczeństwa biegu.

• Zastosowane materiały

Dzisiaj buty do biegania wykonuje się najczęściej z technicznych tkanin z tworzyw sztucznych. Są lekkie, wytrzymałe, odpowiednio elastyczne, a także posiadają właściwości oddychające, czyli przepuszczają powietrze i odprowadzają nadmiar wilgoci.

Zwróćmy uwagę nie tylko na wierzch obuwia, ale również na jego podeszwę, która powinna być wykonana z lekkiego, dobrze amortyzującego materiału, który zmniejsza ryzyko bólu stóp i nóg podczas biegu.

Najlepiej, gdy po założeniu butów do biegania czujemy się tak, jakbyśmy na stopach nie mieli niczego! Obuwie powinno przy tym dobrze trzymać całą stopę, aby zapobiegać ewentualnym urazom w trakcie uprawiania sportów.

Powinniśmy jednak unikać obuwia biegowego z membraną, gdy nie zamierzamy korzystać z niego podczas gorszej pogody, na przykład w deszczu. Membrana ogranicza cyrkulację powietrza, dlatego stopa może wtedy szybciej się przegrzać i przepocić, co może prowadzić nawet do powstawania odparzeń.

• Dopasowanie do tras biegowych

Gdy poszukujemy butów do biegania odpowiadających wszystkim naszym wymaganiom, możemy również dobrać je pod kątem preferowanych tras biegowych.

Jeśli planujemy biegać na ścieżkach leśnych lub po innym miękkim gruncie, buty powinny mieć bardziej agresywną podeszwę z twardszego tworzywa, które dobrze chroni przed nierównościami na trasie. Takie buty mają też mniejszy stopień amortyzacji.

Z kolei na asfalt i bruk możemy wybrać modele o podeszwie gładszej, bardziej miękkiej i elastycznej. Amortyzacja jest większa, dlatego takie buty mają więcej elementów żelowych i piankowych pochłaniających wstrząsy.

idealne buty do biegania


Gdzie kupić idealne buty do biegania?


Dobre buty do biegania możemy kupić w wielu sklepach. Nie warto ograniczać się przy tym tylko do sklepów stacjonarnych, które często mają ograniczony asortyment. Warto zajrzeć również do sklepów on-line, gdzie możemy również wyszukać wiele atrakcyjnych modeli w promocyjnych cenach.

Męskie i damskie buty do biegania można kupić w sklepie internetowym Dobiegania.pl. W jego asortymencie można znaleźć setki modeli biegowych dla początkujących i bardziej doświadczonych biegaczy od takich popularnych marek jak Asics, Adidas, Mizuno, Salomon, Altra, Under Armour czy Saucony.

Sklep zapewnia błyskawiczną wysyłkę – za darmo już od 199 złotych. Jeśli klient nie trafi z zakupem, może zwrócić zakupy w terminie 30 dni. Istnieje także możliwość wymiany zakupów w terminie do 30 dni – wówczas klient ponosi tylko koszty przesyłki do sklepu, natomiast przesyłka z nową parą jest dostarczana do niego za darmo!

Z ofertą sklepu skierowaną do mężczyzn można zapoznać się na stronie internetowej: http://dobiegania.pl

Życzymy udanych zakupów!

Komentarze Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here