Jaką sylwetkę powinien mieć biegacz?

0
maratońska waga
Artur Pelo - maratończyk, zawodowiec o dość atletycznej budowie / fot. debnica.pl

Dzisiaj chciałbym poruszyć kwestię często zaniedbywaną przez biegaczy. Wielu z nas biega prawie codziennie nie wykonując dodatkowo żadnych ćwiczeń uzupełniających. Skutki są takie, że mamy na biegowych trasach mnóstwo dziwnie wyglądających chudzielców, często zbyt wyeksploatowanych i wręcz wyniszczonych. Są też tacy, którzy mimo pokonywanych kilometrów utrzymują stałą… nadwagę, mają wystające brzuszki i często brak wyraźnie zarysowanych mięśni. Co jest tego powodem skoro przecież biegają? Zazwyczaj to, że tylko biegają i nic poza tym. Samo bieganie dobrze wyglądającej sylwetki niestety nie da – potrzebne są dodatkowe ćwiczenia uzupełniające – nie tylko by wyglądać lepiej, ale po to by również lepiej biegać.Chudy nie znaczy szybki 

Wielu z nas popełnia podstawowy błąd – wzorując się na zawodowcach sporo biegaczy próbuje osiągnąć jak najniższą wagę. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie. Samo uzyskanie niskiej masy ciała nie sprawi, że zaczniemy biegać znacznie szybciej czy lepiej. Dowodem na to jest spora rzesza chudzielców, którzy startują w zawodach, a uzyskują bardzo mizerne rezultaty. W czym więc tkwi sekret szybkiego biegania zawodowców? Gdy przyjrzymy się szczupłym zawodnikom takim jak Henryk Szost, Marcin Chabowski czy Mariusz Giżyński, to zauważymy, że oprócz tego iż są oni rzeczywiście chudzi to jednak widać u nich wyraźnie zarysowane mięśnie. To ich odróżnia od większości chudych amatorów. Nie jest to jednak kwestia przypadku. Zawodowcy przykładają bowiem dużą wagę do ćwiczeń uzupełniających, takich jak przysiady ze sztangą, wyciskanie sztangi na ławeczce, brzuszki, ćwiczenia na atlasie, itp. Nie są to co prawda ćwiczenia z dużymi obciążeniami, bo nie o to tutaj chodzi. Są to raczej szybkie i krótkie serie, które poprawiają siłę, dynamikę mięśni oraz rozwijają te partie ciała, które podczas biegu pozostają mniej aktywne.

wychudzony biegacz
Wychudzone ciało nie jest wcale gwarantem szybkiego biegania. Potrzebna jest jeszcze siła i dynamika, której wielu biegaczom brakuje.

 

Trening uzupełniający amatora

W amatorskim bieganiu nie ma potrzeby wykonywania dużej liczby ćwiczeń uzupełniających. Nie można ich jednak całkowicie zaniedbywać, ponieważ to one w dużej mierze decydują o tym jak będziemy biegać i jak wyglądać. Każdy dłużej wykonywany trening biegowy prędzej czy później prowadzi do katabolizmu – co prawda waga idzie wtedy w dół, ale kosztem cennego materiału jakim są mięśnie. Innymi słowy – gdy dużo biegamy to nasze mięśnie są przez nasz organizm ,,zjadane” jako źródło energii. Aby temu zapobiec należy dbać o odpowiednią dietą, w której nie brakuje zarówno węglowodanów jak i tłuszczy, ale też białka będącego budulcem mięśni.

Samo odżywianie to jednak nie wszystko – ważne jest również dbanie o rozwój mięśni w taki sposób by cały czas służyły podczas biegania swoją siłą. Służą temu przeróżne ćwiczenia, które można wykonywać w domu. Zadbać należy w szczególności o brzuch, barki, plecy, biodra czyli wszystkie partie odpowiadające za prawidłową technikę biegu, a które nie rozwiną się dzięki samym treningom biegowym. Nie potrzeba od razu wykupywać karnetu na siłownię – biegacz może wszystkie potrzebne ćwiczenia wykonać w domu. Najbardziej pomocne będą brzuszki, półprzysiady, skrętoskłony, pompki, a nawet ćwiczenia z hantelkami. Przykłady takich ćwiczeń wraz z opisem jak je wykonywać podamy Wam w jednym z najbliższych artykułów.

Wielu biegaczy uważa, że najważniejsza w treningu biegowym jest praca tlenowa na niskiej intensywności – zgoda – to rzeczywiście znakomity sposób na poprawę wytrzymałości, ale nie siły. Samą pracą tlenową biegacz może doprowadzić się do niezdrowego wychudzenia, a jego wyniki będą rezultatem tylko i wyłącznie zbudowanej wytrzymałości. Kwestie zdrowotne są wtedy jakby gdzieś na uboczu…

trening uzupełniające biegacza
Wykonywanie dodatkowych ćwiczeń uzupełniających trening biegowy pozwala biegać lepiej, cieszyć się ładniejszą sylwetką oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia kontuzji.

 

 

brzuch biegaczki
Czy taki brzuch można uzyskać poprzez samo bieganie? Raczej mało prawdopodobne. Dumną posiadaczką tego brzucha jest Kasia Gorlo – blogerka i biegaczka z rekordem życiowym poniżej 3:10 w maratonie. Biega przyzwoicie, ale też  nie zaniedbuje dodatkowych ćwiczeń. Jest dobrym dowodem na to, że szczupła biegaczka wcale nie musi być pozbawiona mięśni. / fot. runtheworld.pl

 

Komentarze Facebook