Piersi biegaczki – czyli jaki stanik biegowy wybrać

0
stanik sportowy

Ten tekst to swojego rodzaju APEL do biegających kobiet. Apel o to aby dbając przez bieganie o swoją formę, figurę i dobre samopoczucie nie zapominały o dbaniu o SWOJE PIERSI! Drogie Panie pewnie nie zdajecie sobie sprawy, ale prawie połowa z Was nie używa odpowiedniego stanika w trakcie aktywności. Czym to może skutkować? Odparzeniami, bólem i… obwiśnięciem piersi. A teraz trochę konkretów, czyli jaki stanik biegowy wybrać. 

Więzadła Coopera

To co decyduje o ładnym, jędrnym wyglądzie kobiecych piersi to więzadła Coopera – tkanka łączna, która pomaga utrzymać piersi na określonym poziomie. Przyczepione do obojczyka, utrzymują odpowiedni kształt biustu, ale niestety są podatne na rozciąganie i zużycie. Są podatne na rozciąganie zwłaszcza u kobiet z dużym biustem, matek, kobiet które szybko starciły na wadze lub kobiet ćwiczących które nie zaopatrują się w odpowiedni biustonosz sportowy.

 

Dbamy o wszystko tylko nie o piersi

Biegając – dbamy o naszą sylwetkę, ćwiczymy, robimy brzuszki, wykonujemy przysiady aby podnieść nasze pośladki, dbamy o to, aby wyglądać perfekcyjnie – tymczasem jakże często zapominamy o naszym biuście. W lato na scieżkach biegowych niejednokrotnie spotkać można biegaczki, które stanik do biegania traktują jako ubiór go zakrywający, ale w żaden sposób nie chroniący od nadmiernych ruchów podczas biegu i innych ćwiczeń. Drogie Panie czas to zmienić!

 

Jaki powinien być stanik biegowy?

Podtrzymujący piersi, wygodny i dopasowany do ciała – takie cechy powinien spełniać optymalny stanik biegowy. Kolor, znaczek firmowy i ozdobne dodatki to cechy drugorzędne.

Podtrzymujący piersi – stanik biegowy ma nas zapewnić, że biust podczas biegu i ćwiczeń nie będzie zbytnio podskakiwał (większe piersi potrafią podskakiwac nawet o kilkanaście centymetrów!). Zredukuje to rozciąganie więzadeł, a także zapobiegnie bólom w piersiach spowodowanych wysiłkiem – czyli mastalgii. Przed kupnem biustonosza sportowego przymierz go i sprawdź jak piersi zachowują sie podcza kilku skoków. W wielu sklepach sportowych organizowane są spotkania z Brafitterkami, które doradzą i pomogą w doborze odpowiedniego stanika.

Dopasowany i wygodny stanik biegowy dobieramy najlepiej nie według rozmiarów ubrań (czyli S, M, L czy 36, 38, 40) ale na podstawie rozmiarów staników. Najważniejszym elementem podtrzymującym jest pas biustonosza czyli dobrze dobrany obwód stanika pod piersiami. Zmierz się centymetrem pod linią biustu i od tej wartości odejmij około 5cm. Pamiętaj aby mierząc stanik nie sugerować się tym, że na początku mocno “ciśnie”, jednak ten efekt po pewnym zcasie minie, a Ty będziesz pewna, że Twoje piersi są odpowiednio zabezpieczone przez niepożądanymi ruchami.

Komentarze Facebook