Jakie efekty daje bieganie?

0
Jakie efekty daje bieganie?
Jakie efekty daje bieganie? Sprawdź sam!

Jakie efekty daje bieganie? Bieganie zmienia człowieka w bardzo dużym stopniu. To trochę tak jak gdyby ktoś narodził się na nowo. Odkrywa w sobie nowe możliwości, o których wcześniej nie miał pojęcia, staje się członkiem naprawdę wielkiej społeczności, nabywa pewności siebie i utwierdza się w przekonaniu o własnej wartości. Zaczyna się realizować, ale też zmienia się jego wygląd, zdrowie oraz sposób postrzegania świata. Jakie efekty daje bieganie?

Tych zmian jest na tyle dużo, że niektórych z nich nawet trudno dostrzec. Jest to w dużym stopniu skutkiem pewnego rodzaju sportowej internalizacji – niektóre zachowania, które kiedyś mogłyby nam się wydawać dziwne lub pozbawione sensu, teraz są elementem naszej codzienności. A wszystko przez zmiany, które są nieodłącznym następstwem trenowania biegania. Dziś chciałbym zająć się tą właśnie kwestią czyli tym jakie efekty daje nam bieganie, a konkretnie jakie zmiany wywołuje w człowieku.

Jakie efekty daje bieganie? Aby w pełni uzmysłowić sobie złożoność zmian jakie zachodzą w biegaczu w skutek zanurzenia się w biegową pasję należy podzielić je na kilka kategorii.

  • zmiany osobowości 
  • zmiany percepcji świata
  • zmiany fizyczne
  • zmiany zdrowotne

 

Jakie efekty daje bieganie? – zmiany osobowości

  • Osobowość człowieka jest kształtowana przez całe życie. Na kształt osobowości wpływa bardzo wiele czynników, m.in. wrodzone cechy biofizyczne, kontakt z określonymi osobami, ale także rola jaką człowiek pełni w społeczeństwie.
  • Gdy człowiek staje się biegaczem, to bez względu na etap w swoim życiu, w jakim się aktualnie znajduje – zaczyna się bardzo zmieniać pod względem zachowania. Początkowe oddziaływanie na jego osobowość jest tym silniejsze im większe jest jego zaangażowanie w nową pasję.
  • Na ogół są to zmiany bardzo pozytywne – człowiek zaczyna dostrzegać w sobie drzemiący potencjał, staje  się bardziej pewny siebie, zaczyna mieć wyraźniej zarysowane cele i lepiej znosi problemy dnia codziennego. To oczywiście bardzo ogólne założenie, ponieważ każdy człowiek inaczej wplata pasję do swojego życia.

U osób, które trenują 1 czy 2 razy w tygodniu, bieganie nie będzie dokonywać tak silnych transformacji osobowości jak tym, którzy na bieganie poświęcają 5 czy nawet więcej dni w tygodniu.

Tak czy inaczej siła z jaką zachodzą zmiany w osobowości człowieka jest imponująca. A jakie efekty daje bieganie w praktyce? Wielu ludzi ze skrytych i nieśmiałych introwertyków stało się wulkanami energii, pełnymi optymizmu i endorfin ekstrawertykami. Przebojowość, bardziej trzeźwe spojrzenie na świat oraz większa odporność na stres to tylko niektóre z pozytywnych cech biegania w kwestii rozwoju osobowości. Wielu też znalazło wsparcie, którego wcześniej w swoim środowisku znaleźć nie mogli, stąd (może nieco zbyt uogólnione) powiedzonko, że bieganie jest lekiem na wszystko.

Istotną zmianą w osobowości człowieka jest także nabywanie umiejętność marzeń i realizowanie ich. Wielu ludzi nie ma odwagi marzyć. Bieganie pozwala rozbudzić wyobraźnię, otwierając umysł na nowe wyzwania i cele, które kiedyś wydawały się całkiem poza zasięgiem.

Komentarze Facebook