Jogging – jak powstał i co to takiego?

16
jogging zdjęcie

Jogging – forma truchtu lub biegu w wolnym tempie. Głównym celem joggingu jest poprawa sprawności i wydolności fizycznej bez nadmiernego wysiłku. Za jogging uważa się bieg z prędkością 7-9 km/h.

Jogging narodził się w 1961 roku w Nowej Zelandii. To właśnie tam Artur Lydiard założył pierwszy na świecie klub tej dyscypliny sportu. W tym samym czasie do Nowej Zelandii przybył słynny amerykański trener Bill Bowerman. Był on pod wrażeniem kondycji jaką posiadają tamtejsi mieszkańcy będący pod skrzydłami Lydiarda.

Bowerman wrócił do USA i zaczął się zastanawiać czy trend, który zapoczątkował Lydiard nie mógłby być czasem złotym środkiem dla Amerykanów, którzy w ówczesnych czasach byli w bardzo kiepskiej kondycji? Ameryka lat 60 była opanowana przez udary, zawały i liczne choroby układu krążenia – to one doprowadzały do ciężkich schorzeń i śmierci wielu obywateli USA.

Bowerman zaczął więc kłaść duży nacisk na propagowanie joggingu, zaczął pisać artykuły, napisał również krótki przewodnik Jogger’s Manual. Kolejnym krokiem było napisanie książki Jogging, która okazała się strzałem w dziesiątkę! Publikacja została sprzedana w ponad milionowym nakładzie i rozpoczęła niesamowicie popularny trend wśród Amerykanów – zaczęli oni masowo zakładać dresy, sportowe buty i wyruszali uprawiać jogging. Moda na amatorskie bieganie opanowała całą Amerykę, a wkrótce także i wiele innych zakątków świata. Bieganie przestało być domeną zawodowców, a stało się popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, poprawę zdrowia i kondycji. Coraz więcej ludzi zaczęło również startować w zawodach biegowych, które coraz częściej stawały się otwartymi biegami również dla amatorów.

Fenomen joggingu trwa nieprzerwanie po dziś dzień. Na całym świecie uprawiają go miliony ludzi, a to co kiedyś zapoczątkował Lydiard – teraz jest doskonale widoczne również w Polsce, ze zdwojoną siłą – zwłaszcza od czasu kiedy słynny propagator biegania – Tomasz Hopfer przekonał tysiące Polaków do tego, że bieganie jest dla wszystkich, dzięki telewizyjnej akcji ,,Bieg po zdrowie”. Moda na bieganie trwa i niech trwa jak najdłużej.

Dlaczego jogging jest tak popularny? Przede wszystkim biegaczem może zostać każdy – jedyne czego potrzeba to trochę przestrzeni i…wygodne, zapewniające amortyzację buty.  Wybierając pozostałe elementy ubioru, skup się na tym, żeby były funkcjonalne. Pozwól swojej skórze oddychać i wybierz przewiewną bluzkę, która odprowadzi wilgoć z powierzchni ciała oraz krótkie spodenki, legginsy czy dresy – opcji jest wiele. Jeżeli lubisz biegać zimą, zaopatrz się w odzież termiczną. Trzeba pamiętać, że niezwykle ważna jest także ochrona głowy. W zależności od pory roku użyj wielofunkcyjnej opaski lub czapki z daszkiem.

 

Komentarze Facebook

16 KOMENTARZE

Comments are closed.