Kąpiele solankowe – profesjonalna regeneracja dla biegaczy

0

Sposobów potreningowej regeneracji jest wiele. Każdy biegacz stosuje inne jej formy  aby szybko wrócić do pełni sił na kolejnych treningach i biegać efektywnie. Trening biegowy (zwłaszcza intensywny) pochłania mnóstwo energii dlatego skuteczna regeneracja jest wtedy nieoceniona. Czy można się jednak profesjonalnie regenerować nie wychodząc z domu? Okazuje się, że tak – jest na rynku produkt, który to umożliwia. Kąpiele solankowe w soli mineralnej dla sportowców pozwolą już w 20 minut odpocząć naszym mięśniom po treningu. Jest to sposób stosunkowo niedrogi, łatwy, ale jak w ogóle działa?  

Odnowa

Celem odnowy sportowca jest zaktywizowanie i optymalna poprawa procesów naprawczych w czasie odpoczynku. Ma to za zadanie przyspieszenie procesów wyrównujących zaburzenia powstałe podczas wysiłku fizycznego i powrotu wydolności wysiłkowej do poziomu początkowego.

Istnieje wiele sposobów odnowy biologicznej, ale my przedstawimy Wam jeden ze skuteczniejszych – czyli kąpiele solankowe.

 

Co to jest solanka?

Solankami nazywane są wody naturalne chlorkowo – sodowe o stężeniu większym niż 1,5%. Często poza zasadniczymi jonami solanka zawiera także jony dodatkowe, które zmieniają działanie solanki. To pierwiastki takie jak: jod, potas, brom, magnez, wapń. Przykładowo – sól SALCO Sport Therapy, do sporządzania kąpieli solankowej jest otrzymywana z 16,5% solanek jodowo-bromowych ze złoża Łapczyca w gminie Bochnia.

 

Kąpiel solankowa – w jaki sposób nam pomaga?

Oddziaływanie kąpieli solankowej jest niezwykle proste jak na tak skuteczną formę regeneracji. Opiera się bowiem na połączonym działaniu dwóch głównych czynników: CIEPŁA i SOLI.

Ciepła woda powoduje zmiany w tkankach miejscowych oraz wzmaga przepływ krwi i limfy.

W miejscu zetknięcia ciała z bodźcem cieplnym (wodą), czyli na skórze, powstają zmiany polegające na rozszerzeniu naczyń krwionośnych.

Dzięki poprawie ukrwienia zwiększa się prędkość przepływu krwi oraz dostarczanie tlenu i substancji odżywczych. Pod wpływem ciepła ustępują bóle zmęczeniowe przez działanie na centralny układ nerwowy.

Kąpiel solankowa działa w sposób kompleksowy na cały nasz organizm. Bodziec cieplny i drobne cząsteczki soli powodują wzmożone drażnienie licznych zakończeń nerwowych w skórze, co skutkuje silnym przekrwieniem naczyń skórnych. Im wyższe stężenie soli tym stopień przekrwienia jest większy. Ono z kolei przenosi się częściowo na tkanki leżące bezpośrednio pod skórą, a następnie na drodze odruchu skórno-trzewnego na głębiej położone narządy – powodując poprawę także ich ukrwienia co prowadzi do niwelowania ognisk zapalnych w nich obecnych. Oprócz zmian ilościowych w ukrwieniu poprawione zostają także parametry jakościowe krwi – zwiększona zostaje leukocytoza i uaktywniona fagocytoza – co jest zjawiskiem istotnym w zlikwidowaniu procesów zapalnych powstałych jako wynik intensywnego treningu.

Kolejnym istotnym działaniem solanki jest zjawisko tzw. płaszcza solnego – niewielka ilość rozpuszczonego w wodzie chlorku sodu, z chwilą wyparowania wody pozostaje w warstwie rogowej naskórka w postaci kryształków. Kryształki te wnikają głęboko do naskórka, odkładają się w porach skóry, ujściach gruczołów łojowych i potowych, gdzie wiążą wodę, przez co zmniejsza się parowanie ustroju, jego pocenie się i utrata ciepła. Prowadzi to do długotrwałej hipertermii (stanu podwyższonej temperatury ciała) z wzmożonym uczuciem ciepła – przegrzewając zmęczone stawy i mięśnie. Ponadto stanowi to długotrwały bodziec osmotyczny dla komórek skóry, pobudzający procesy odpornościowe.

 

Komentarze Facebook