Maraton poniżej 2 godzin? Czy to możliwe?

0
Czy dożyjemy takiego wyniku w maratonie? / fot. letsrun.com

28 września 2014 roku oczy całego biegowego świata skierowane były w kierunku Berlina. To tam, na słynącej z rekordów trasie maratonu byliśmy świadkami kolejnego przełomu w historii sportu – Dennis Kimetto jako pierwszy biegacz łamie granicę 2:03 uzyskując czas 2:02:57. Gdyby najlepszym maratończykom świata kilkadziesiąt lat wcześniej ktoś powiedział, że za “X lat” pojawi się człowiek, który pobiegnie maraton ze średnią 2:55/km – zapewne by nie uwierzyli. My już wiemy, że jest to możliwe, ale zarówno biegaczom jak i kibicom jest ciągle mało. Stąd też analizy, rozmowy i spekulacje na temat tego kiedy wreszcie zostanie połamana granica 2 godzin są coraz częstsze. Kimetto po raz kolejny rozbudził wyobraźnię biegaczy i trenerów z całego świata. Pytanie – czy złamanie bariery 2 godz. na zawsze pozostanie w sferze marzeń czy jesteśmy już wyjątkowo blisko?

 

Maraton – nie zawsze 42,195km

Od roku 1896 – czyli pierwszych Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w Atenach mężczyźni konkurowali ze sobą w biegu maratońskim, jednak pierwsze maratony były zdecydowanie krótsze. Bieg w Atenach (1896r.) miał zaledwie 38 km, na kolejnych Igrzyskach dystans ulegał wydłużeniu (np. w Paryżu w roku 1900 – jako maraton biegano dystans 40 km), lecz dopiero od roku 1908 w Londynie – dystans biegu maratońskiego ustalono na 42 195 m. Także najstarszy bieg masowy czyli Maraton Bostoński, który pierwszy raz przeprowadzono w roku 1897 miał wtedy zaledwie 38,51 km, a dopiero od roku 1957 biega się w Bostonie 42,195 km.

 

HISTORIA REKORDÓW ŚWIATA

Dlatego jeśli mówimy o rekordach świata musimy sobie uzmysłowić, że mimo, że maraton biegano już pod koniec XIX wieku to prawdziwe wyniki, które można z sobą porównywać powinny dotyczyć tego samego dystansu (czyli ustalonej długości 42 195 m).

Jeszcze dokładniej zostało to zapisane w wytycznych IAAF (Międzynarodowej Federacji Lekkiej Atletyki). Według nich Rekord Świata w maratonie może być zaliczony jeśli trasa spełnia wymogi, niezbędne do porównywalności wyników w poszczególnych maratonach, m.in. :

– różnica wysokości od startu do mety nie może być większa niż 1m/1km czyli maksymalnie około 42 m (dlatego wyniki z Maratonu Bostońskiego, choć bardzo szybkie, nie mogą być brane pod uwagę jako Rekordy Świata gdyż spadek trasy wynosi tam 139 m)

– odległość od startu do mety w linii prostej nie może być dłuższa niż 50% dystansu (czyli 21,0975 km) – dlatego też maratony na trasach od punktu-do punktu nie są uznawane za oficjalne Rekordy Świata.

 

Komentarze Facebook