Maraton w Korei Północnej – pierwszy raz z historii otwarty dla maratończyków amatorów

0
Pierwszy maraton dla amatorów w Korei Północnej / fot. www.runnersworld.com

 13 kwietnia 2014 roku będzie dość istotną datą dla świata maratońskiego. Po raz pierwszy w historii w Korei Północnej w Pyongyang Marathon mogą wystartować biegacze amatorzy.

Do tej pory przywilej ten był zarezerwowany jedynie dla biegaczy elity.

Nie jest to pierwszy bieg masowy w jakim uczestniczą amatorzy, gdyż już w 2005 roku 144 biegaczy wystartowało w półmaratonie z Pyongyang do nadmorskiej miejscowości Nampo, jednakże jest to pierwszy pełny dystans maratoński dostępny dla biegaczy amatorów w tym kraju.

Otwarcie tego maratonu dla amatorów jest powiązanie ze świętowaniem 102 rocznicy urodzin Kim Il Sung’a, dziadka obecnego przywódcy Kim Jong Un’a.

Amatorzy, którzy pragną wystartować w pełnym dystansie maratońskim muszą jednak legitymować się życiówką poniżej 3 godzin. Co prawda nie ma nigdzie oficjalnie wyznaczonego limitu czasu, jednak sugerowane jest, aby w czasie owych 3 godzin zakończyli bieg (i tylko od ich biegowej formy zależy czy będzie to za czy przed metą).

 Biegacze zawodowi mogą rejestrować się do rywalizacji profesjonalnej ale muszą posiadać wynik z ostatnich 3 lat: w przypadku mężczyzn 2:27 , a w przypadku kobiet 2:38.

Start oraz meta zlokalizowane będą na stadionie Kim Il Sung Stadium.

 Istnieje możliwość wystartowania także na dystansie półmaratonu (limit 2:30) oraz 10 km (limit 2 godz.).

Niektórzy zachodni biegacze wyrazili zastrzeżenia co do startu w wydarzeniu honorującym przywódców Korei Północnej. Inni jednak zauważają, że takie podróże zagraniczne służą przecież łamaniu wszelkich barier kulturowych, a na zapytanie czy nie martwią się problemami politycznymi lub społecznymi odpowiadają: „Przecież jesteśmy tylko biegaczami”.

Źródło:  www.runnersworld.com/races/north-korean-marathon-open-to-everyday-runners-for-first-time

Komentarze Facebook