To miasto i region wielu kojarzy z biedą, patologią i kopalniami. My kojarzymy je z pięknem i bieganiem!

0

Nie od dziś wiadomo, że na pewne miasta i regiony patrzymy stereotypowo – czasami do przesady. Ostatnio część naszego redakcyjnego składu bywa dość często w jednym z takich miejsc. Wałbrzych i jego okolice, bo o nich dziś mowa przez lata kojarzone były głównie z kopalniami, hałdami, blokowiskami i dzielnicami, w które lepiej po zmroku się nie zapuszczać. Przyznam szczerze, że sam przez długi czas byłem przekonany, że to miasto i region do którego nie warto przyjeżdżać. Gdy zacząłem przemierzać tutejsze biegowe trasy – zrozumiałem jak bardzo się myliłem.Nie da się ukryć, że sporo w Wałbrzychu ponurych blokowisk i zaniedbanych dzielnic, ale samo miasto obfituje również w urocze zakątki o niepowtarzalnym klimacie. Piękne XIX wieczne kamienice, parki, Stare Miasto, zamek Książ, a przede wszystkim sąsiadujące z miastem malownicze Sudety Wałbrzyskie. Niektórzy słyszeli o tym miejscu głównie za sprawą raz po raz pojawiających się informacji o Złotym Pociągu. Ja chciałbym Was przekonać, że samo miasto jak i region posiada znacznie cenniejszy skarb jakim są piękne tereny i fantastyczne biegowe trasy.

Góry w środku miasta!

Nie będę z osobna opisywał tych miejsc, ale chciałbym Was zachęcić do poznania zarówno samego miasta jak i jego fantastycznych okolic. Wybierając się tutaj na biegową wycieczkę można być nieźle zaskoczonym – biega tu naprawdę wiele osób, ale najbardziej zdumiewa fakt, że na terenie miasta są… góry! Chcąc przebiec z jednej dzielnicy do drugiej trzeba nieraz pokonać całkiem spore pasma sięgające nawet 600m n.p.m. Wspaniałe widoki rekompensują zmęczenie i zachęcają do długich treningów. Położone nieopodal Góry Suche oraz Kamienne posiadają wiele pięknych chociaż trudnych tras, których pokonanie biegiem może stanowić nie lada wyzwanie! Warto dodać, że ostatnio w okolicznych górach powstało kilka wież widokowych, które stanowią dodatkową atrakcję dla turystów, a także biegaczy, którzy w chwili wytchnienia mogą ucieszyć oczy pięknymi pejzażami.

Zamek Książ – piękny o każdej porze roku

Ciekawe imprezy biegowe na wysokim poziomie

Dawniej w Wałbrzychu widok biegacza budził zdziwienie – dzisiaj to bardzo rozbiegane miasto w którym odbywa się bardzo popularny półmaraton, a także jeden z najtrudniejszych biegów na 10km w Polsce – The Castle Run oraz kilka innych, mniejszych biegów. Wałbrzyszanie nie muszą mieć kompleksów względem innych miast – imprezy organizowane są tutaj bardzo dobrze i rokrocznie bierze w nich udział coraz więcej biegaczy nie tylko lokalnych, ale też z całej Polski.

Noworoczne spotkanie wałbrzyskich biegaczy na Chełmcu

Przyjazna atmosfera jakiej do tej pory nie spotkaliśmy

O sympatycznej atmosferze panującej wśród tutejszych biegaczy mogliśmy się przekonać 1 stycznia podczas tradycyjnego towarzyskiego biegu na górujący nad miastem Chełmiec (851m.n.p.m.). Ponad 100 biegaczy i biegaczek wbiegło na szczyt aby wspólnie złożyć sobie noworoczne życzenia, porobić pamiątkowe zdjęcia, a nawet napić się szampana! Każdy wbiegał swoim tempem, a wzajemne wsparcie i motywacja ułatwiały zadanie. Niektórzy robili ogniska, inni śpiewali, jeszcze inni podziwiali okolice. Było sympatycznie i z pewnością zapamiętamy to spotkanie na długo.

Bieganie pozwala poznać ukryte piękno

To właśnie to biegowe spotkanie natchnęło mnie do napisania o tym, że warto przyjechać tu i pozwiedzać okolice na biegowo. Mam również taką refleksję, że bieganie pozwala popatrzeć na pewne miejsca z zupełnie innej perspektywy stawiając je w nieco innym świetle. Trudno obiektywnie ocenić miasto znając je tylko na podstawie opowieści i stereotypów – bieganie pozwala poznać wiele zalet, których na pierwszy rzut oka nie widać.

Gorąco Was zachęcam do odwiedzenia Wałbrzycha i okolic aby samemu przekonać się, że jest tu naprawdę fajnie, a region obfituje w niezliczone atrakcje, piękne krajobrazy i trasy biegowe, których nie sposób zliczyć. Pozdrawiamy wałbrzyskich biegaczy i z pewnością zawitamy tu jeszcze nieraz.

Wszystkie zdjęcia są autorstwa znakomitego wałbrzyskiego fotografa – Marcina Jagiellicza i zostały umieszczone za jego zgodą.

Przy okazji zapraszamy na jego fanpage:

Marcin Jagiellicz Fotografia

 

Komentarze Facebook