Mistrzyni Polski w górskim biegu ultra zdyskwalifikowana za śmiecenie na trasie

1

Łemkowyna Ultra Trail to jeden z najtrudniejszych i najbardziej prestiżowych biegów ultra w Polsce. Tegoroczna edycja zapisze się w historii również za sprawą pierwszego przypadku dyskwalifikacji zwyciężczyni. Edyta Lewandowska, która wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w górskim biegu ultra została zdyskwalifikowana po protestach jakie wnieśli inni uczestnicy. Przyczyną było wyrzucenie pustych opakowań po żelach co jest niezgodne z regulaminem.

Decyzja organizatora jest podyktowana równym traktowaniem wszystkich wobec obowiązującego regulaminu. “Śmiecenie podczas zawodów, w każdej postaci, na każdym poziomie zaawansowania, jest tak samo niedopuszczalne i w naszym odczuciu musi spotkać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.” – napisał w swoim oświadczeniu Krzysztof Gajdziński – dyrektor biegu.

Problem śmiecenia na biegach, zwłaszcza górskich oraz ultra jest bardzo poważny jednak konsekwencje wobec zawodników są wyciągane dość rzadko. Tym bardziej wtorkowa decyzja organizatorów Łemkowyny wyraźnie podzieliła biegaczy. Niektórzy twierdzą, że dyskwalifikacja była bezpodstawna, inni przyklaskują organizatorom wzorowej i konsekwentnej postawy.

TREŚĆ OŚWIADCZENIA 

W związku z dochodzącymi do nas informacjami nt. zabronionego zachowania Edyty Lewandowskiej, zwyciężczyni trasy Łemkowyna Ultra-Trail® 70 (jednocześnie Mistrzostwa Polski w biegu górskim na ultradystansie), zbadaliśmy sytuację i udało się nam ustalić następujący stan faktyczny:

W dwóch miejscach Edyta wyrzuciła opakowania w obecności kibiców na trasie. Sporne pozostaje jedynie, czy poprosiła ich o zabranie śmieci i czy obecne osoby wyraziły na to zgodę – tutaj słowa Edyty oraz świadków są sprzeczne. Ponadto Edyta wyrzuciła śmieć (opakowanie po żelu) na pobocze drogi na odcinku asfaltowym między Lubatową
a miejscowością Iwonicz Zdrój. Edyta przyznała, że tak się stało i bardzo za to przeprasza. Fakt ten jest potwierdzony przez samą zainteresowaną. Regulamin zawodów, w rozdziale pt. ZASADY RYWALIZACJI wyraźnie mówi:

„Obowiązuje bezwzględny zakaz śmiecenia, niszczenia roślinności oraz innych działań niosących szkodę przyrodzie. Niestosowanie się do któregokolwiek z punktów Regulaminu może grozić dyskwalifikacją uczestnika.” Edyta zachowała się więc w sposób niezgodny z regulaminem, a dodatkowo głęboko sprzeczny z duchem biegów górskich i promowaną przez nas dbałością o środowisko naturalne. Śmiecenie podczas zawodów, w każdej
postaci, na każdym poziomie zaawansowania, jest tak samo niedopuszczalne i w naszym odczuciu musi spotkać się z bardzo poważnymi konsekwencjami.

W związku z powyższym postanowiliśmy zdyskwalifikować Edytę i tym samym zmienić klasyfikację kobiet na trasie Łemkowyna Ultra-Trail® 70, będącej jednocześnie Mistrzostwami Polski, przesuwając wszystkie zawodniczki o jedną pozycję do góry. Zmiana ta zostanie uwzględniona w oficjalnych wynikach, które opublikujemy w czwartek 18 października 2018. Edycie gratulujemy wyjątkowej formy i dziękujemy za odwagę, by przyznać się do popełnienia błędu. Mamy też nadzieję, że nauka płynąca z tej sytuacji sprawi, że już nigdy więcej na naszych trasach nie będzie potrzeby wyjaśniania podobnych zdarzeń. Jesteśmy przekonani, że Edytę stać na jeszcze niejeden medal MP, a zdając sobie
sprawę, jak bardzo dotkliwa jest to kara, prosimy osoby postronne o powściągliwość w ocenach i komentarzach.

Komentarze Facebook

1 KOMENTARZ

  1. Mam jednak wrażenie, że kara lekko przesadzona. Myślę, że można to było inaczej załatwić z zachowaniem odpowiedniej dotkliwości kary… Ale to moje osobiste zdanie. Dodam tylko, że śmiecenie na szlakach mocno potępiam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here