Najbardziej kontrowersyjny trening do maratonu

0
biegaczka szykuje sie do treningu biegowego na stadionie

W przygotowaniach do maratonu stosuje się rozmaite treningi – spokojne biegi w pierwszym zakresie, podbiegi, interwały, biegi z narastającą prędkością, itp. Możliwości jest wiele, podobnie jak wiele jest szkół trenerskich, które dane treningi wykorzystują. Jest jednak pewien trening, co do którego jest chyba najwięcej wątpliwości – poznajcie Yasso. W opinii wielu ekspertów światowego biegania – jeden z najdziwniejszych i najbardziej budzących wątpliwości treningów do maratonu. 

Nowatorska metoda sprawdzenia formy przed maratonem

Wynalazcą tego “rewolucyjnego” treningu (testu) jest Bart Yasso, a wielkim zwolennikiem tej metody – Amby Burfoot (dwukrotny, amerykański olimpijczyk, zwycięzca maratonu w Bostonie). Na czym polega koncepcja owego treningu? Zasada jest prosta – jeśli planujesz pobiec maraton w 4h, to Twoim sprawdzianem formy powinien być trening interwałowy (10-17 dni przed startem) oparty na 10 x 800m powtórzeniach w czasie 4min z przerwami 4min w truchcie. Jeśli uda Ci się tego dokonać, to zapewne złamiesz barierę 4 godzin. Brzmi świetnie, prawda? Niestety nie do końca jest tak kolorowo.

Burfoot twierdzi, że do kontrolnego treningu Yasso powinno się podchodzić stopniowo zaczynając np. od 6 powtórzeń, potem wykonując 8 i tak aż do 10. Teoretycznie wszystko ok – jest zachowana zasada stopniowości treningowej, ale chyba jednak nie do końca uwzględnia ona indywidualne predyspozycje szybkościowe biegaczy.

Szybkość vs wytrzymałość

Weźmy na pierwszy ogień biegacza, który chciałby pokonać maraton w 3:59:59. Aby tego dokonać musi on uzyskać średnie tempo na poziomie 5:41/km. Może to wytrenować na różne sposoby i z mojego punktu widzenia dobrym sprawdzianem 2-3 tygodnie przed maratonem byłoby przebiegnięcie 20km w powolnym tempie (6:10-6:20/km) + 10km w tempie startowym. Jeśli ktoś nie lubi w trakcie treningu przyspieszać może po prostu wykonać 15-18km bieg ciągły w tempie 5:41 i w ten sposób ocenić swoją aktualną formę. A jaki to jest biegacz, który planuje złamać 4h w maratonie? Może to ktoś komu bardzo brakuje wytrzymałości podczas gdy 5km  pokonuje w 18 minut? A może ktoś kto jest typem wytrzymałościowca i tempo 5:41 trzyma w półmaratonie, utrzyma na 42km, a jak będzie potrzeba to i na 50 i więcej. Nigdy nie wiemy z jakim typem zawodnika mamy do czynienia dopóki nie poznamy specyfiki jego biegania. Yasso wrzucił ich niejako do jednego “worka”.

I teraz wyobraźmy sobie, że mamy do czynienia właśnie z takim szybkościowym typem zawodnika, który potrafi szybko biegać krótkie dystanse, ale na dłuższych brakuje mu wytrzymałości. Przygotowuje się on do maratonu i ma zrobić 10x800m w tempie 4 minuty/odcinek. Musi więc biegać w tempie 5min/km co jest dla niego bułką z masłem. Taki trening absolutnie niczego mu nie powie i w żaden sposób nie będzie wskaźnikiem jego formy. On potrzebuje długich wybiegań, Yasso – może być dla niego pewnym urozmaiceniem/zabawą, ale nic ponadto.

Inny biegacz, który ma z kolei predyspozycje wytrzymałościowe może pokonać maraton ze średnią 5:41/km, ale pokonanie 10 odcinków ponad 40 sekund szybciej – może mu sprawić duży problem.

Komentarze Facebook