Najmłodszy Mistrz Świata w maratonie – Ghirmay Ghebreslassie

0
Ghirmay Ghebreslassie Mistrzostwa Świata Pekin 2015

Ghirmay Ghebreslassie na długo zapisze się w historii światowej lekkiej atletyki. Ten 19-letni erytrejczyk przekraczając linię mety w Pekinie z czasem 2:12,27, nie tylko został Mistrzem Świata na dystanse maratońskim, ale został także najmłodszy Mistrz Świata w maratonie w historii tego dystansu oraz pierwszym erytrejczykiem, który przywiózł złoty medal z imprezy tej rangi.

Za Ghirmayem na podium plasowali się:

2. Yemane Tsegay (Etiopia|) – 2:13.07

Solomon Mutai (Uganda) – 2:13:29

Wyczyn młodego Erytrejczyka, wielu komentowało jako “niespodziewany” bo rzeczywiście przed startem Ghebreslassie nie był typowany w gronie pretendentów do tytułu. Jednak był tego dnia najlepszy na dystansie maratońskim z wszystkich startujących mężczyzn. Pokonał wielu utytułowanych zawodników, m.in. Stephen Kiprotich, Mistrz Świata i Mistrz Olimpijski zajął miejsce 6, a Lelisa Desisa, Wicemistrz Świata z Moskwy – miejsce 7.

 

Ghirmay Ghebreslassie w Pekinie pokonał wielu bardzo utytułowanych maratończyków! fot.sports.ndtv.com
Ghirmay Ghebreslassie w Pekinie pokonał wielu bardzo utytułowanych maratończyków! fot.sports.ndtv.com

Zawiedli także faworyci biegu – Dennis Kimetto (rekordzista Świata w maratonie) i Wilson Kipsang (zawodnik z 3 wynikiem na listach all-time), nie ukończyli rywalizacji. Ghirmay nie jest tym jednak zaskoczony. Jak sam powiedział: “Takie rzeczy się zdarzają. Nawet najlepsi lekkoatleci mogą przegrać. W maratonach komercyjnych masz pacemakarów do 25km lub do 30km i tylko 12km biegniesz sam. Na takich zawodach jak tutaj jest inaczej. Dodał także: “Ale my Erytrejczycy nie poddajemy się aż do mety”

Komentarze Facebook