Najsmutniejszy i najbardziej nostalgiczny półmaraton w Polsce – 23 października!

0

23 października odbędzie się wyjątkowy bieg. Będzie to półmaraton, którego trasa wyznaczona jest niezwykłym szlakiem – szlakiem “Śladami Radusza”. Dlaczego niezwykłym? Wyobraź sobie, że przemierzasz lasy, mijasz piękne, wiekowe drzewa, dookoła Ciebie szumi wiatr, nie ma żadnych budynków, żadnych ludzi, tylko dzika, niezakłócona cywilizacją natura. A teraz zamknij oczy i wyobraź sobie, że tam gdzie właśnie biegniesz jest tętniąca życiem wioska – mijasz szkołę, karczmę, kościół, młyn, a nawet Urząd Stanu Cywilnego. Otwierasz oczy i widzisz znowu piękne drzewa Puszczy i totalną pustkę…

Choć brzmi to jak jakaś baśń – tak właśnie będzie. W październiku wystartuje pierwsza edycja biegu, który będzie niezwykłą kompilacją smutku i radości biegania. Wyruszymy w historyczną trasę śladami dawnej, olęderskiej wsi Radusz, która przed II Wojną Światową byłą największą wsią Puszczy Noteckiej (około 10km od Międzychodu w woj. wielkopolskim). Tętniło w niej życie, a ludziom żyło się dobrze. I nagle stało się coś co brutalnie zakończyło historię, a raczej życie tego miejsca – przyszła wojna, a wraz z nią hitlerowcy, którzy na terenach Radusza postanowili zlokalizować swoje tereny łowieckie. Miejscową ludność zaczęto wysiedlać, a wszelkie zabudowania burzyć. Z cegieł, które pozostały budowano budynki w Międzychodzie i Warszawie. Dziś jedynym budynkiem, który pozostał po dawnym Raduszu jest leśniczówka. I tak przez ponad 70 lat Radusz stawał się coraz bardziej zapomniany, a przyroda stopniowo zaczęła zasłaniać wszelkie jego pozostałości. Dziś widać jeszcze gdzieniegdzie fundamenty dawnych budynków czy stare drzewa owocowe z przydomowych sadów.

W wielu miejscach przyroda niemal całkowicie zasłoniła pozostałości Radusza.
W wielu miejscach przyroda niemal całkowicie zasłoniła pozostałości Radusza. Teraz wspomnienia o tym niezwykłym miejscu ożyją na nowo!

To wszystko brzmi bardzo smutno, ale przecież nie chodzi o to aby żyć tylko bolesną historią – chcąc ożywić to miejsce – międzychodzki biegacz – Łukasz Fabiański oraz nasz redaktor naczelny Tomek Peisert wpadli na pomysł organizacji półmaratonu w tym niezwykłym miejscu. W końcu bieganie nie musi być tylko zwykłym przebieraniem nogami – to może być również możliwość poznawania, barwnych miejsc i historii, z których każdy może wyciągnąć wnioski. To co jednak najważniejsze to fakt, że do Radusza po ponad 70 latach znowu wróci życie! Chociaż na ten jeden październikowy dzień. Jeden dzień w roku, w którym wszyscy biegacze i kibice przypomną sobie o Raduszu, bo polska historia to nie tylko spektakularne powstania i wielkie bitwy – to również zranione serca i stracone nadzieje ludzi wypędzonych z ich małych ojczyzn. Jedną z takich ojczyzn był właśnie Radusz, który zasługuje na to by o nim mówić głośno i by do niego wracać.

Tak w przybliżeniu będzie wyglądać trasa półmaratonu. Na tablicy znajduje się wiele ciekawych informacji
Tak w przybliżeniu będzie wyglądać trasa półmaratonu. Na tablicy znajduje się wiele ciekawych informacji mówiących o dawnym Raduszu.

Miejsce startu będzie znajdować się przy leśniczówce, a trasa będzie przebiegać prawie w całości wyznaczonym szlakiem rowerowym. Na trasie mijać będziemy miejsca, w których kiedyś znajdowały się różne zabudowania wsi, a o istnieniu których będą nam przypominać specjalne tabliczki.

Oczywiście historia historią, nostalgia nostalgią, ale nie zabraknie również typowo biegowych atrakcji – zatem będzie sportowa rywalizacja, profesjonalny pomiar czasu, nagrody i trofea w klasyfikacji OPEN oraz w kategoriach wiekowych, będą odpowiednio zaopatrzone punkty odżywcze i dobra zabawa na przekór przykrej historii.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że organizatorzy planują także dodanie dodatkowego dystansu 10km, o czym poinformują niebawem na swoim fanpage’u. Organizatorami imprezy są firma Altom Sport, miejscowi biegacze oraz Nadleśnictwo Międzychód.

Zapraszamy na fanpage imprezy gdzie na bieżąco będą podawane wszystkie niezbędne informacje i ciekawostki: FANPAGE PÓŁMARATONU

logo radusz 3

 

Komentarze Facebook