Nietypowy sposób biegania opanowuje cały świat. Poznajcie plogging!

0
plogging

Bieganie z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Pojawiają się nowi biegacze, a także nowe imprezy biegowe. Zmienia się również sposób podejścia do biegania, które przybiera coraz ciekawsze formy. Samo bieganie jako pokonywanie kilometrów wielu ludziom już nie wystarcza – mamy więc coraz więcej niekonwencjonalnych form tego sportu jak np. bieganie po schodach, bieganie tyłem czy nawet… bieganie nago.

Można powiedzieć, że wielu aspektach bieganie łączy się z aktualnymi trendami. Forma biegania, którą Wam dzisiaj przedstawiamy jest połączeniem klasycznego joggingu oraz ekologii i jak większość proekologicznych rzeczy – zrodziła się w Skandynawii. Poznajcie plogging.

Czym jest plogging i czemu służy?

Termin plogging jest kompilacją słowa “jogging” oraz szwedzkiego “plocka upp”, czyli podnosić. Najogólniej rzecz ujmując – jest to połączenie biegania ze… zbieraniem śmieci. Zasada jest prosta – wychodząc pobiegać zabierasz ze sobą worek i biegniesz zbierając po drodze napotkane śmieci.

Choć pomysł może wydawać się co najmniej dziwny – entuzjastów ploggingu nie brakuje. Trend bycia ploggersem rozprzestrzenia się w zawrotnym tempie. Osoby biegające z workami na odpadki spotkać już można m.in. w Paryżu, Berlinie, Moskwie, Nowym Jorku, a nawet Bangkoku.

Ludzie ploggują już praktycznie na całym świecie – łącząc aktywność ze sprzątaniem środowiska. Cz trend przyjmie się także w Polsce?

Moda na bieganie połączone ze sprzątaniem środowiska wkracza również powoli do Polski. Było już kilka takich akcji, m.in. Wiosenny EkoBieg w Warszawie, sprzątanie w ramach Parkrun Skórzec oraz inne spontaniczne spotkania w różnych miejscach w Polsce.

Naszym zdaniem jest to świetny pomysł na propagowanie aktywności oraz ekologii. Kilka osób z naszej redakcji było już na pierwszym ploggowaniu i to co najbardziej nam się spodobało to fakt, że zaśmiecone miejsca, które zawsze mijaliśmy podczas treningu są teraz czyste i o wiele przyjemniej się tam teraz biega.

Aby ploggować nie trzeba zbierać ton śmieci. Wystarczy mały worek, rękawiczka i kilka zebranych odpadków. Każdy wkład w poprawę środowiska jest na wagę złota.

Was wszystkich również gorąco zachęcamy do ploggowania i zapraszamy do polubienia oficjalnej polskiej strony gdzie znajdziecie jeszcze więcej informacji w tym temacie.

PLOGGING POLAND

 

Komentarze Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here