Nowy Polar M200 – lekki, sprytny i funkcjonalny. Test sprzętu.

0

Pod koniec tego roku firma Polar wypuściła na rynek ciekawą propozycję zegarka sportowego z GPS i funkcją pomiaru tętna na nadgarstku – Polar M200. Dla tych, którzy nie czują chęci zakładania osobnego nadajnika na klatkę piersiową – jest to znakomita alternatywa. Przedstawiamy relację z testu tego zegarka, który trafił do naszej redakcji w listopadzie.  

 

 

 

Wygląd zewnętrzny, cechy

Model Polar M200 to zegarek wyróżniający się stylistyką. Okrągły kształt, monochromatyczny wyświetlacz o średnicy 26 mm i kilka wersji kolorystycznych silikonowych pasków  na rękę sprawia, że design M200 jest niezwykle przyjazny dla oka.

Waży on zaledwie 40g co w porównaniu do ważących odpowiednio 56,5g i 79 g znanych modeli M400 i V800 powoduje, że komfort użytkowania na treningu znacznie wzrasta

Nowością są wyłącznie 2 przyciski na zegarku, po 1 z każdej strony, idzie się oczywiście szybko przyzwyczaić, ale jeśli ktoś długo korzystał z wersji Polara z 4-5 przyciskami może na początku trochę się mylić (wiem to z autopsji).  Podczas treningu możemy obserwować: czas biegu całkowity, czas odcinka w przypadku interwałów, tętno, tempo, pokonany dystans. Jako funkcję dodatkowe możemy sobie ustawić widok “porównanie z rekordem świata” lub “test Coopera”.

 

 

Wristband i system zgrywania treningów – czyli bajer, który mnie urzekł

W Polarze M200 mamy możliwość wymiany paska na rękę. Istnieje kilka wersji kolorystycznych, więc każdy może dopasować swój zegarek do siebie lub nawet do codziennego nastroju. Aktualnie w Polsce są w sprzedaży wersje czarna i czerwona, ale niebawem pojawi się już cała reszta. Dodatkowe paski są sprzedawane oddzielnie na stronie shoppolar.com.

Mnie osobiście urzekł system zgrywania treningów. Zdecydowanie odpowiada mi bardziej niż w modelach M400 i V800, które użytkowałam.  System ten jest bardzo sprytny – tarczę zegarka wypinamy z paska i podłączamy do wejścia USB w komputerze. Wreszcie nie potrzeba żadnych dodatkowych kabli i dopasowywania styków! Ważne jest tylko aby wysuszyć i wytrzeć dokładnie wtyk USB zegarka aby nie nastąpiło zwarcie.

Jeszcze prostszym sposobem jest zgranie treningu na telefon z aplikacją Polar Flow. M200 synchronizuje się automatycznie z aplikacją Polar Flow po zakończeniu treningu, jeżeli Twój telefon znajduje się w zasięgu Bluetooth. Sprytnie!

 

Akumulator

Według producenta akumulator działa:

• do 6 dni przy całodobowym pomiarze aktywności i godzinie treningu dziennie z włączoną funkcją GPS oraz optycznym pomiarem tętna (bez powiadomień z telefonu), lub

• do 6 godzin treningu z włączonym GPS-em i pomiarem tętna, lub

• do 40 godzin treningu z pomiarem tętna, lub

• do 30 dni przy całodobowym pomiarze aktywności (bez powiadomień z telefonu).

 

Pomiar tętna na nadgarstku

Aby uzyskać dokładny pomiar należy umieścić  zegarek za kością nadgarstkową. Pomiar tętna na nagdarstku polega na optycznym pomiarze przepływu krwi w miejscu założenia. Zegarek powinien ściśle przylegać do ręki. Pasek nie może być jednak zapięty zbyt ciasno, aby nie tamować przepływu krwi. Po teście podczas kilkunastu treningów stwierdziłam jedną główną wadę tego systemu – zakres temperatur roboczych 0-50 °C. W dni z minusową temperaturą pomiar tętna nie będzie tak dokładny jak prze resztę roku. Gdy zimą cierpisz przez mocno marznące ręce, pomiar tętna na nadgarstku może być zaburzony (w moim przypadku, w momencie gdy z zimna zaczynały cierpnąć ręce – automatycznie tętno obniżało się o kilkanaście jednostek). Producent w poradniku dla użytkownika wyraźnie zaznacza jednak: ” Jeśli Twoje dłonie i skóra łatwo marzną, rozgrzej ją. Przed rozpoczęciem treningu pobudź krążenie krwi.”  Dla sprawdzenia pożyczyłam mój zegarek koleżance, która nie ma zaburzonej termiki dłoni i w jej przypadku pomiar tętna wypadł wzorowo.  Jeśli więc nie należysz do tak skrajnych przypadków jak ja – ten system raczej będzie się u Ciebie sprawdzał nawet zimą.

 

Sportowa aplikacja – Polar Flow

Polar M200 jest wspierany przez program i aplikację na smartfony –  Polar Flow.  Dzięki nim w łatwy i czytelny sposób możesz analizować swoje treningi i postępy.

Kilka przykładów wykorzystania aplikacji poniżej.

Podsumowanie treningu:

Podsumowanie treningu:

 

Podsumowanie aktywności miesięcznej:

Podsumowanie aktywności z tygodnia:

 

Podsumowanie aktywności dziennej:

 

M200 – czyli małe podsumowanie

Oto najważniejsze funkcje.:

 • Dziennik treningowy w aplikacji Polar Flow
 • Program treningu biegowego – Przygotowuj się do wybranego wydarzenia biegowego, stosując spersonalizowany program treningu biegowego dostępny w serwisie Polar Flow.
 • Pomiar aktywności – monitoruje kroki, aktywność, czas i jakość snu oraz spalane kalorie przez całą dobę, a także zachęca do codziennej aktywności
 • Wbudowany GPS monitoruje tempo, pokonany dystans i wysokość n.p.m. Po bieganiu możesz sprawdzić trasę w serwisie Polar Flow.
 • Pomiar tętna z nadgarstka
 • Running Index – Pokazuje, jak poprawia się Twoja efektywność biegu. Funkcja dostępna w serwisie Polar Flow.
 • Profile sportowe dla różnych dyscyplin
 • Inteligentny licznik kalorii
 • Automatyczne i manualne okrążenia
 • Alerty wibracyjne
 • Wodoszczelność
 • Powiadomienia z telefonu – umożliwia wyświetlanie powiadomień z telefonu bezpośrednio na M200. M200 wyświetla powiadomienie o połączeniu przychodzącym lub nowej wiadomości
 • Training Benefit – zapewnia informacje zwrotne dotyczące przebiegu każdego treningu i pozwala lepiej zrozumieć korzyści z niego płynące,
 • Zegarek M200 jest również kompatybilny z nadajnikiem na klatkę piersiową Polar Bluetooth Smart.

Kilka wad:

 • Relatywnie krótko działająca bateria (6 godz. w trybie treningowym), zwłaszcza przy włączonych powiadomieniach z telefonu,
 • Pomiar tętna na nadgarstku może być zaburzony przy temperaturze poniżej zera.

 

Podsumowując – Polar M200 to zegarek dla biegaczy, którzy cenią sobie połączenie ciekawego designu z wyjątkową bogatą funkcjonalnością w przystępnej cenie (ok. 600zł). Ten pulsometr to kompromis pomiędzy zaawansowaną technologią, a prostotą użytkowania. Jest idealny zarówno dla początkujących jak i tych, którzy biegają już wiele lat, ale w swoim pulsometrze nie szukają zbędnych bajerów za które trzeba dodatkowo płacić. Tutaj płaci się po prostu za czystą frajdę z biegania, którą M200 zapewnia w 100%. 

Komentarze Facebook
PRZEGLĄD RECENZJI
Moja ogólna ocena
9,5
Poprzedni artykuł3, 2, 1…. Szczecin!!! Ruszają zapisy na 38. PKO Półmaraton Szczecin!
Następny artykułJak biegacz powinien odżywiać się w czasie zimy?
Aleksandra Peisert
Bieganie trenuje od 12 roku życia. Za czasów juniorskich biegaczka średnio i długodystansowa (startująca pod panieńskim nazwiskiem Nowak), kilkukrotna medalistka Mistrzostw Polski, oraz uczestniczka ME i MŚ juniorów. Obecnie trenuje pod półmaratony i maratony. Zwyciężała w niezliczonej ilości biegów, uparta I zacięta - w bieganiu najbardziej lubi rywalizację. Jej aktualne rekordy życiowe to: maraton - 3:07:03, półmaraton - 1:21:50, 10km - 36:41.