Obóz treningowy dla każdego

0
obozy biegowe

W ostatnim czasie bardzo wzrosła popularność wyjazdów na obozy treningowe dla amatorów. To ciekawy trend, któremu poddaje się coraz więcej biegaczy chcących nabyć formy i nowego doświadczenia. Organizowane są wyjazdy np. do Szklarskiej Poręby, Zakopanego, a dla osób z bardziej zasobnym portfelem także do słynnego St. Moritz, a nawet Kenii. 

Takie wyjazdy to niewątpliwie wielka przygoda życia, okazja do wymiany doświadczeń z innymi biegaczami, nabycie cennych rad od trenerów oraz zapewne skok formy, która ma pomóc w biciu kolejnych życiówek.Co jednak gdy kogoś na takie wyjazdy nie stać? Przecież nie każdy biegacz to pracownik korporacji czy właściciel dużej firmy. Dla wielu wydanie kilku tysięcy złotych to wydatek, nad którym muszą się nieraz kilkakrotnie zastanowić. Czy istnieje dla nich alternatywa?

 

Obóz biegowy – czy musi być grupowy?

Wielu biegaczy sądzi, że dobry i skuteczny obóz treningowy to tylko taki, na którym jest grupa biegaczy na podobnym poziomie, są trenerzy prowadzący treningi oraz prelekcje, zaplecze noclegowe o wysokim standardzie z możliwością profesjonalnej odnowy biologicznej, niedaleko również stadion, oraz dość płaskie biegowe trasy, a wszystko na znacznej wysokości najlepiej powyżej 1000m. n.p.m.  Dobrze też gdy w okolicy trenują zawodowcy, których widok motywuje do ciężkiej pracy. To oczywiście wizja, która odpowiada idealnemu obozowi, o którym marzy wielu zawodników. Marzenia nic nie kosztują – taki obóz niestety już tak. Czy trzeba wtedy całkowicie zrezygnować z wyjazdu w jakiejś fajne miejsce, które pomoże nam rozwinąć skrzydła biegowej formy?

Wręcz przeciwnie! Gdy Twój budżet jest nieco skromniejszy lub po prostu nie uważasz, aby wydawanie kilku tysięcy złotych na taki wyjazd było Ci do czegokolwiek potrzebne, wówczas na horyzoncie pojawiają się alternatywne, mniej znane miejsca w naszych polskich górach, w których również można świetnie trenować. Może i bez stadionu, może i bez luksusowych hoteli, basenów, masaży, solanek, ale za to w pięknym (o ile nie piękniejszym) terenie, który pozwoli Ci równie dobrze i efektywnie trenować. Takich miejsc jest w Polsce wiele, chcielibyśmy przybliżyć Wam kilka z nich, które mogą okazać się znakomitą alternatywą dla drogich, zorganizowanych obozów.

 

Międzygórze widok
fot.miedzygorze.com.pl

 

Międzygórze

Wieś w województwie dolnośląskim, położona w Masywie Śnieżnika. Rozciąga się na wysokości od 560 do blisko 700m.n.p.m. Jest to ośrodek turystyczno – wypoczynkowy z niezwykle atrakcyjną zabytkową zabudową w stylu tyrolskim. Baza noclegowa jest całkiem dobrze rozbudowana, a ceny niewygórowane (chociaż kilka obiektów posiada już naprawdę wysoki standard). Niewątpliwym atutem tego miejsca jest duża różnorodność dobrze utrzymanych, szutrowych tras, które bardzo szybko zaprowadzą biegacza na wysokość ponad 1000m.n.p.m. Trawersują one często zbocza, dając możliwości podziwiania niesamowitych widoków. Poza sezonem jest tam bardzo spokojnie, a szlaki niemal puste. W okolicy jest również sporo bocznych asfaltowych dróżek, gdzie można znaleźć płaskie odcinki np. do interwałów. W Międzygórzu odbywają się co roku Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich, co jest dowodem na wybitnie sportowy klimat panujący tam. Miejscem najlepszym do zakwaterowania dla biegaczy są przede wszystkim pensjonaty położone wzdłuż szlaków prowadzących na Śnieżnik, umożliwiające dogodny wylot w wyższe partie gór.

Komentarze Facebook