Oto jedno z najbardziej rozbieganych miast w Polsce – zaskoczony?

0
biegaczka nad morzem
Biegowe ścieżki zapraszają żeby się po nich przebiec - uśmiech gwarantowany! Na zdjęciu @weronikah_ / fot. Anna Hedzielska

Gdzie polscy biegacze najczęściej jeżdżą aby potrenować? Szklarska Poręba, Zakopane czy Międzyzdroje to znane od lat miejscowości w których trenują nie tylko zawodowcy, ale i amatorzy pragnący podszlifować swoją formę. Atrakcyjna lokalizacja z dużą ilością biegowych ścieżek, dobrze rozwinięta infrastruktura, a także obecność tartanowego stadionu to atuty, które w największej mierze decydują o tym czy dana miejscowość jest warta odwiedzenia przez biegacza.

kołobrzeg

Jest takie miasto w Polsce, które w ostatnich latach przeżyło prawdziwy biegowy boom. Dobre połączenia drogowo-kolejowe, rozbudowana infrastruktura, mnogość biegowych tras i co najważniejsze – piękne, szerokie i piaszczyste plaże. Kołobrzeg, bo o nim dziś mowa jest miastem, które coraz bardziej stawia na aktywność i rozwój sportu w tym także biegania.

Bieganie w Kołobrzegu – coraz popularniejsze

Biegaczy w samym Kołobrzegu jest z roku na rok coraz więcej, podobnie jak biegowych imprez, które już na stałe wpisały się w kalendarz: Bieg Zaślubin, Kołobrzeg Maraton i Półmaraton, w tym roku debiutował także Kołobrzeski Bieg Niepodległości. O dużej popularności biegania w Kołobrzegu świadczy również fakt, iż jest to jedno z najmniejszych polskich miast, które posiada swój Parkrun!

kołobrzeg plaża

Co jednak czyni Kołobrzeg tak wyjątkowym miejscem dla biegaczy i dlaczego już wkrótce może stać się ich kolejną mekką?

Do Kołobrzegu można dotrzeć samochodem lub autobusem, ale miasto posiada także bezpośrednie połączenia kolejowe m.in. z Wrocławiem, Poznaniem, Warszawą czy Krakowem. Dociera tutaj Pendolino, którym można wygodnie dojechać z Krakowa przez Warszawę i Trójmiasto. Lotnisko znajduje się w oddalonym o 90km Goleniowie i można z niego sprawnie dotrzeć zorganizowaną komunikacją. Samo miasto położone jest nad morzem dając szeroki wachlarz możliwości wyboru biegowych tras – w kierunku Dźwirzyna bądź Ustronia Morskiego. Godna polecenia jest zwłaszcza trasa Kołobrzeg – Dźwirzyno (Most), co daje w obie strony ponad 20 km! Do Ustronia Morskiego i z powrotem mamy już 26km, a duża część trasy wiedzie wzdłuż Ekoparku Wschodniego – dzikiego kompleksu bagien, które nadają temu terenowi tajemniczego, baśniowego charakteru. Można oczywiście biec plażą, a można leśnymi duktami, które są dobrze utrzymane, bo pokrywają się z międzynarodową trasą rowerową R10. Jest wiele rowerowo-pieszych tras asfaltowych, które zostały niedawno odnowione i które idealnie nadają się do szybszego biegania.

 

Biegaczka biegnie nad morzem
Bieganie po plaży w Kołobrzegu to cała przyjemność, potwierdzi to biegaczka – Weronika Hedzielska (instagram @weronikah_) fot. Anna Hedzielska

Pomiędzy treningami nie ma nudy

Miasto ma do zaoferowania wiele atrakcji – jest kino, Regionalne Centrum Kultury, organizowane są rozmaite wystawy, wernisaże i festiwale. Nie brakuje restauracji, pubów i przytulnych kafejek gdzie przyjemnie i błogo można spędzać czas. Biegacze, którzy przyjeżdżają do Kołobrzegu doceniają możliwości spędzania wolnego czasu i dlatego na pobyt tutaj przyjeżdżają najczęściej całymi rodzinami.

Nowoczesny stadion lekkoatletyczny? Proszę bardzo

To wszystko jednak wciąż za mało aby przyciągnąć tutaj biegaczy z całej Polski, a także zza granicy – zarówno amatorów jak i zawodowców. W takim mieście powinny się jeszcze znajdować pensjonaty i hotele spełniające najwyższe standardy oraz stadion lekkoatletyczny.

stadion lekkoatletyczny Kołobrzeg

I teraz uważajcie – w Kołobrzegu jest już budowany bardzo nowoczesny stadion lekkoatletyczny co daje ogromną szansę miastu na przyciągnięcie jeszcze większej liczby biegaczy. Stadion będzie spełniał wszystkie polskie oraz międzynarodowe normy, będzie posiadał 8 torów oraz zaplecze techniczne. Koszt inwestycji to 7,5 miliona złotych z czego 4,5 miliona finansuje Starostwo Powiatowe w Kołobrzegu, 2 miliony pochodzi z Ministerstwa Sportu, a milion z Urzędu Miasta.

Będzie to miejsce, które otworzy możliwości na wzbogacenie biegania o profesjonalny trening na tartanie – wielu już teraz zaciera ręce i szykuje swoje nogi do biegu, bo otwarcie już w 2018 roku!

Hotel dla biegaczy – regeneracja na najwyższym poziomie

Została ostatnia, ale bardzo istotna kwestia – hotel, który mógłby być idealną bazą dla biegaczy oraz ich rodzin. Nowoczesny obiekt spełniający najwyższe standardy – zarówno jeśli chodzi o sam nocleg jak i wyżywienie oraz możliwości regeneracyjne, a zatem także baseny, jacuzzi, sauny i SPA. W Kołobrzegu istnieje już taki obiekt – wybudowany w 2009 roku, jeden z najnowocześniejszych hoteli nad Bałtykiem!

Hotel Aquarius SPA to miejsce, które jest w 100% gotowe przyjąć nie tylko wymagających gości, ale też biegaczy szukających odpoczynku i regeneracji na najwyższym poziomie. Na terenie kompleksu znajduje się siłownia wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt, sauny, baseny (wśród nich oprócz basenów rekreacyjnych także 25 metrowy basen treningowy), do tego łaźnie, a nawet ruska bania.

 

W hotelu znajduje się centrum rehabilitacji gdzie wykwalifikowany personel może pomóc w przypadku kontuzji bądź wykonać profesjonalny masaż. Dużym atutem, który doceniają goście jest smaczna i zdrowa kuchnia oparta na lokalnych i sezonowych produktach najwyższej jakości od lokalnych rolników i hodowców. Popularnością cieszą się zwłaszcza świeże ryby prosto z portu. Śniadania są w formie bogatego bufetu z live-cooking, wśród produktów znajdują się także produkty bezglutenowe i bezlaktozowe. Hotelowa restauracja należy do wąskiego i prestiżowego grona nagrodzonych certyfikatem Slow Food.  Obiekt jest utrzymany w modernistycznym stylu, i jest jednym z najbardziej awangardowych hoteli w Polsce. Warto wspomnieć o różnych salach konferencyjnych, które biegaczom oraz trenerom umożliwiają prowadzenie prelekcji i treningowych zajęć teoretycznych. Hotel posiada także prywatną plażę z leżakami.  

Bezpośrednie sąsiedztwo Parku Fredry pozwala na wykonanie porannego rozruchu, a po zaledwie 500m wbiega się na wspomniane wcześniej trasy biegowe do Ustronia i Dźwirzyna, które wiodą wzdłuż plaży.

Uzdrowisko przyjazne biegaczom

Wobec takich atutów możemy śmiało stwierdzić, że miasto na naszych oczach staje się biegową mekką. Potwierdzają to zarówno sami mieszkańcy jak i władze miasta, a także pracownicy Aquariusa, dla których widok wybiegających o poranku gości hotelowych stał już normą. Jeśli jeszcze nie biegaliście w Kołobrzegu, to gorąco Was do tego zachęcamy – przekonacie się sami jak bardzo rozbiegane jest to miasto, jak fajny klimat w nim panuje i jak wiele ma do zaoferowania.       

molo nocą

 

Komentarze Facebook