Twój pierwszy start w zawodach biegowych – praktyczny przewodnik

Przewodnik biegacza-debiutanta

0

Pierwszy start w zawodach biegowych to wyjątkowe wydarzenie dla każdego biegacza. To dzień, w którym bieganie zyskuje zupełnie inny wymiar. Pierwsze tak duże emocje, pierwsza rywalizacja czy wreszcie pierwszy medal – to rzeczy, których nie zapomina się do końca życia. Aby Twój debiut w zawodach był jednak dla Ciebie tylko miłym przeżyciem powinieneś uzbroić się w wiedzę aby się w tym wszystkim nie pogubić.

Przygotowaliśmy więc dla Ciebie specjalny przewodnik jak poruszać się w świecie zawodów biegowych, dzięki któremu na pewno sobie poradzisz. 

 

Określ swój cel

To, że chcesz zadebiutować w zawodach nie oznacza wcale, że możesz je pobiec tylko na zaliczenie, bez przemyślanej strategii i bez żadnego założenia jeśli chodzi o wynik. Takie spontaniczne szarże często się kończą porażką lub rezultatem znacznie gorszym od rzeczywistych możliwości. Nie możesz lakonicznie stwierdzić, że może pobiegniesz 50 min, może 55, a może ponad godzinę. Ty musisz mieć jako takie rozeznanie na co Cię stać i jakie tempo Cię nie wykończy już po pierwszych kilometrach. Dobrze jest więc oprócz samego miejsca swojego pierwszego startu ustalić też jakiś realny plan wynikowy i strategię. W tej kwestii dobrze jest skonsultować się z bardziej doświadczonym zawodnikiem, który pomoże Ci pobiec jak najlepiej i ewentualnie poskromić nierealne ambicje.

 

Zapisy do biegu

Nieustannie rosnąca popularność biegania powoduje, że zapisy na biegi są uruchamiane coraz wcześniej. Duże zainteresowanie tego typu imprezami zmusza organizatorów do wyznaczania limitów uczestników, a sam regulamin biegu określa wysokość opłaty startowej w zależności od terminu. Im wcześniej się zapiszesz tym mniej zapłacisz – warto dokładnie to sprawdzić, jak również ewentualną możliwość uiszczenia opłaty w dniu startu – w przypadku największych biegów jest to często niemożliwe ze względów organizacyjnych.

Zapisy do biegów odbywają się najczęściej poprzez wypełnienie specjalnego formularza, w którym należy wpisać wszystkie niezbędne dane.

 

Regulamin biegu

Regulamin biegu określa miejsce, czas i godzinę startu. Zawiera minutowy plan, informacje o przebiegu trasy, klasyfikacjach, nagrodach oraz wskazuje miejsce, gdzie będzie można znaleźć wyniki. W regulaminie znajduje się też informacja o ustalonym przez organizatora limicie czasowym, w którym musisz się zmieścić aby zostać sklasyfikowanym i ujętym w wynikach.

Warto dokładnie zapoznać się z regulaminem aby nie być później niczym zaskoczonym. Dobrym rozwiązaniem jest wydrukowanie go i zabranie ze sobą na zawody.

 

Opłata startowa

Bieg masowy to usługa, za którą trzeba zapłacić. Organizatorzy wyznaczają przeróżne stawki, których wysokość jest najczęściej uzależniona od dystansu i lokalizacji. Inny koszt będzie miał mały lokalny bieg na 10 km, inny też duży, wielotysięczny maraton w mieście. Przeważnie opłaty startowe są ustalane w uczciwy sposób, jednak zdarzają się organizatorzy, którzy chcą na biegu zrobić maksymalne zyski kosztem uczestników, przy całkowicie nieadekwatnej do jakości biegu opłacie startowej.

Warto wiedzieć, że opłata startowa raz wniesiona, nie podlega zwrotowi, ewentualnie można ją przepisać na innego uczestnika biegu, oczywiście po konsultacji z organizatorem.

CZYTAJ dalej —> strona 2

Komentarze Facebook