Rekord Europy w maratonie niespodziewanie pobity przez młodego Norwega!

0

Zawodnik Sondre Moen niespodziewanie odniósł zwycięstwo w maratonie w japońskiej Fukuoce. Pochodzący z Norwegii 26 letni biegacz dokonał tego, ustanawiając przy tym nowy rekord Europy z wynikiem 2:05:48. Poprzedni rekord należał do pochodzącego z Kenii Turka Kaan Kigen Özbilena 2:06:10.

Pokonał wielu znakomitych zawodników, którzy legitymowali się znacznie lepszymi rekordami życiowymi od niego czym wprawił w zdumienie zarówno samych uczestników jak i kibiców oraz dziennikarzy.   

Pierwszy w historii zawodnik spoza Afryki z wynikiem poniżej 2:06

Jest zatem pierwszym maratończykiem urodzonym poza kontynentem afrykańskim, który złamał barierę 2:06. W 2011 roku dokonał tego wprawdzie Amerykanin – Ryan Hall, który w Bostonie uzyskał rezultat 2:04:58, ale rekordy na tamtejszej trasie nie są oficjalnie uznawane ze względu na spadek terenu.

Pozostali zawodnicy na podium

Drugie miejsce w Fukuoce przypadło mistrzowi olimpijskiemu z  2012 roku – Stephenowi Kiprotichowi z Ugandy (2:07:10), a trzecie Japończykowi Suguru Osako (2:07:19).

fot. time-to-run-com

Ogromny progres w ciągu zaledwie 7 miesięcy

Moen to utytułowany biegacz, który w przeszłości zdobywał już medale na Mistrzostwach Europy w biegach przełajowych i na stadionie. Był m.in. Młodzieżowym Mistrzem Europy z Ostravy 2011 w biegu na 10000m.

Warto dodać, że jeszcze w kwietniu tego roku jego rekord życiowy w maratonie wynosił 2:10:07 – rezultat ten uzyskał w Hanowerze. W Fukuoce pobił zatem ten wynik aż o ponad 4 minuty. Pod koniec października uzyskał także imponujący wynik w półmaratonie w Walencji gdzie dystans ponad 21km pokonał poniżej godziny (0:59:47)

Komentarze Facebook