Twoje serce bije bardzo szybko – to może być tachykardia.

0
tachykardia

Prawidłowa częstotliwość bicia serca wynosi od 60 do maksymalnie 100 uderzeń na minutę. Jeśli przekracza tą liczbę czuje się charakterystyczne kołatanie serca. Zaburzenia impulsów elektrycznych wpływających na zbyt szybką pracę serca to tachykardia. Każdy się z nią kiedyś spotkał, gdyż występuje podczas wysiłku lub silnego stresu, jednak po upływie 5 minut wraca do normy. Jeśli częstoskurcz utrzymuje się dłużej świadczy to o poważniejszym problemie, z którym należy udać się do lekarza.Tachykardia – co może wskazywać na jej występowanie?

Przede wszystkim stresujący tryb życia, lęki, a także używki takie jak alkohol czy kawa spożywane w nadmiernych ilościach, mogą prowadzić do wystąpienia tachykardii. Podobnie zażywanie twardych narkotyków również powoduje wystąpienie częstoskurczu. Z innych przyczyn można wymienić: wrodzone wady serca czy zapalenie mięśnia sercowego i zawały, choroby płuc, nadczynność tarczycy, anemia, nadciśnienie, niedobór elektrolitów, nowotwory czy reakcje alergiczne na leki. Najgroźniejszą formą tachykardii jest migotanie komór, prowadzi ono do zgonu w kilka minut od wystąpienia i wymaga natychmiastowej reakcji medycznej w postaci defibrylacji, czyli zastosowania elektrowstrząsów, mających przywrócić prawidłową pracę serca.

Jakie są objawy tachykardii?

Poza kołataniem serca w przypadku tachykardii odczuwa się zmęczenie. Zdarzają się również omdlenia. Jeśli przyśpieszone bicie serca występuje nawet przy codziennych czynnościach, które nie powinny powodować fizjologicznej reakcji w postaci częstoskurczu, to mamy do czynienia z tachykardią komorową lub komorową-przedsionkową. Tachykardia przedsionkowa występuje u osób ze schorzeniami serca, po przebytych chorobach i będących w podeszłym wieku. Czasami tachykardia może przebiegać prawie bezobjawowo.

Diagnoza – rozpoznanie tachykardii

Wykonuje się EKG i echo serca, aby sprawdzić jego pracę i ewentualnie występujące nieprawidłowości w jego obrazie. Jeśli lekarz chce dokładniej zdiagnozować tachykardię zleca również badanie krwi z oznaczeniem hormonu tarczycy. Jeśli jego poziom jest podwyższony może to być jedna z przyczyn. Poza tym monitorowanie EKG Holtera, a także rejestrator zdarzeń, wykorzystujące niewielkie urządzenia monitorujące pracę serca, pozwalają poznać kiedy i w jakich okolicznościach występują nieprawidłowości. Przy wykryciu tachykardii nieprawidłowości zapisywane są w pamięci urządzenia. Test przechyłów może z kolei wykazać występującą arytmię, poprzez mierzenie ciśnienia i pulsu w pozycji leżącej i stojącej. Do rozpoznania może być potrzebny także rentgen klatki piersiowej.

Leczenie tachykardii

Pierwszym sposobem leczenia tachykardii jest rzecz jasna farmakologia, a dokładnie przyjmowanie beta-blokerów, które mają za zadanie niwelować pojawiające się nieprawidłowe impulsy elektryczne wpływające na częstoskurcz. Jeśli terapia farmakologiczna nie pomaga, bądź tachykardia jest zaawansowana stosuje się ablację termiczną i usuwa struktury, wywołujące nieprawidłowości, znajdujące się na sercu. kompleksowe leczenie może prowadzić do całkowitego wyleczenia. Jeśli częstoskurcz jest nieleczony prowadzi do udarów mózgu, zawałów serca i jego niewydolności, czego konsekwencją jest śmierć. Zatem należy zrobić kompleksowe badania, jeśli zauważy się niepokojące objawy, gdyż może to uratować nie tylko zdrowie, ale także życie.

Więcej informacji o tachykardii znajdziesz tutaj: http://fashionandbeauty.pl/

Komentarze Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here