Wieczorem biegniesz szybciej? To tylko złudzenie!

0
wieczorem biegniesz szybciej

Póki trwają jeszcze miesiące zimowe – wielu biegaczy jest zmuszonych wykonywać trening w ciemności. Wcześnie rano zanim wstanie słońce, czy to późnym wieczorem po całodziennych obowiązkach. Bieganie w ciemności niesie z sobą jednak pewną niesamowitą cechę – wydaje nam się, że biegniemy dużo szybciej niż na treningu w świetle dnia – jednak jest to bardzo złudne odczucie. W rzeczywistości utrzymanie tego samego tempa co w dzień jest o wiele trudniejsze – co skutkuje tym, że biegniemy z reguły wolniej. Dlaczego wydaje Ci się, że wieczorem biegniesz szybciej?

Dlaczego w ciemności wydaje się że biegam szybciej?

Jest to związane z tzw. przepływem optycznym (ang. optic flow), zjawiskiem stwarzającym wrażenie ruchu człowieka w odniesieniu do otoczenia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Essex opublikowali badania wpływu zjawiska przepływu optycznego na postrzeganie wysiłku podczas ruchu liniowego (np. bieganie lub jazda na rowerze). W tym celu wybrali oni grupę 15 rowerzystów i poddali ich testom polegającym na 4 przejazdach po 20 km na rowerze stacjonarnym.

Pierwszy przejazd był próbą odniesienia, podczas której rowerzyści mieli pokonać jak potrafią najszybciej 20km. Kolejne 3 próby polegały na pokonywaniu 20km w pomieszczeniu, w którym wyświetlano przesuwający się z pewną prędkością krajobraz :  podczas próby drugiej – film wyświetlano z prędkością rzeczywistą – czyli z taką jaką jechali rowerzyści w próbie odniesienia, podczas próby trzeciej z prędkością 15% wolniejszą, a w próbie czwartej z prędkością 15% szybszą. Badani nie wiedzieli o tym, że filmy wyświetlane są z różną szybkością.

Naukowcy mierzyli prędkości rowerzystów podczas wszystkich prób.
Po badaniu okazało się, że nie było różnicy w tempie jazdy pomiędzy każdą z prób oraz >w tętnie każdego rowerzysty, jednakże badani sportowcy wykazywali odmienne postrzeganie wysiłku włożonego w każdy przejazd. W przypadku gdy obraz był spowolniony o 15% rowerzyści stwierdzili, że włożyli mniej siły w jazdę. Natomiast próbę z filmem przyspieszonym ocenili jako wymagająca większego nakładu pracy. Złudzenie związane z przepływem optycznym spowodowało, że podświadomie uważali oni, że jechali innym tempem podczas każdego z przejazdów.

CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNEJ STRONIE –>

Komentarze Facebook