Czy po ostrym melanżu warto iść z rana pobiegać na kacu?

0
pobiegać na kacu

Wśród biegaczy funkcjonuje pewne przekonanie, które mówi o tym, że po suto zakrapianej imprezie dobrze jest pobiegać na kacu aby wypocić alkohol. Niestety jest to nie do końca rozsądne i trochę błędne podejście, a samo bieganie gdy w organizmie znajdują się jeszcze promile, to nie jest najlepszy pomysł. 

Na początek warto uświadomić sobie, że alkohol, który jest usuwany wraz z potem, moczem i przez oddychanie to zaledwie 10%. Pozostałe 90% usuwane jest przez wątrobę w skutek działania enzymów.

Czy w takiej sytuacji warto jest iść pobiegać?

Większość biegaczy powie, że tak, bo przecież czują się po tym znacznie lepiej. Oczywiście dzięki zwiększonej potliwości – większa ilość alkoholu zostanie z naszego organizmu wydalona, jednak najważniejsze przemiany i tak będą zachodzić w wątrobie. Sam organizm będzie odwodniony, we krwi będzie znajdowało się mniej płynnego osocza, a serce będzie wykazywać zwiększone zapotrzebowanie na tlen więc będzie musiało pracować intensywniej niż zwykle. Efekt – aby pobiec z taką samą prędkością jak zwykle biegasz, będziesz musiał stracić dużo więcej energii. Temperatura Twojego ciała będzie wyższa niż zwykle, a Ty zaczniesz się szybko przegrzewać, co szybko zaowocuje zakłóceniem ogólnej termoregulacji organizmu. A co z wątrobą, która w tym czasie będzie metabolizować alkohol zamiast metabolizować kwasy tłuszczowe niezbędne do przerobienia ich na energię potrzebną do biegu? Będzie po prostu przeciążona.

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE –>

Komentarze Facebook